ماسکی که در عرض ده دقیقه ابتلا به کرونا و آنفولانزا را تشخیص می‌دهد


پزشکی و سلامت

چهارشنبه 30 شهریور 1401


A-mask-that-detects-corona-and-flu-within-ten-minutes

دانشمندان چینی به تازگی ماسکی طراحی کرده اند که می‌تواند ابتلا به کووید-۱۹ و آنفولانزا را تشخیص دهد. حسگر به کار رفته در این ماسک قادر است ویروس‌های کووید-۱۹ و آنفولانزای H۵N۱ و H۱N۱ را در عرض ده دقیقه در هوا شناسایی و اطلاع رسانی کند.

کاهش الزامات مرتبط با کووید این روز‌ها سبب استفاده کمتر از ماسک توسط مردم جهان شده است. با این حال، استفاده از ماسک در کشور‌هایی از جمله چین که سیاست سختگیرانه Covid Zero را حفظ کرده است، همچنان رواج دارد.

یک نظرسنجی Axios-Ipsos در اوایل سپتامبر نشان داد که ۳۷ ٪ از آمریکایی‌ها حداقل گاهی اوقات بیرون از خانه از ماسک استفاده می‌کنند که در مقایسه با ۸۹ ٪ دو سال قبل این میزان به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

این ماسک به ابزاری متصل است که می‌تواند سیگنال‌های دریافتی را فورا پردازش کرده و به سرعت در خصوص ابتلا به کرونا هشدار دهد. این دستگاه به یک باتری لیتیومی قابل شارژ مجهز شده است.

محققان می‌گویند این ماسک در فضا‌های بسته‌ای که خطر عفونت بالاست، به بهترین نحو عمل می‌کند. آن‌ها همچنین در تلاش هستند تا زمان تشخیص دستگاه را کوتاه‌تر و حساسیت آن را افزایش دهند تا در صورت لزوم بتوان آن را برای تشخیص ویروس‌های مختلف پیکربندی کرد.

منبع : fararu