پایان جانی دپ در «دزدان دریایی کارائیب» بی‌نقص است و نیازی به بازگشت او نیست


تاریخی و فرهنگی

یکشنبه 12 تیر 1401


Johnny-Depps-ending-in-Pirates-of-the-Caribbean-is-perfect-and-there-is-no-need-for-her-to-come-back

فیلم «دزدان دریایی کارائیب: مردگان حکایت نمی‌کنند» پس از گذشت ۱۴ سال ماجراجویی، به جانی دپ به عنوان کاپیتان جک اسپارو پایانی فوق‌العاده داد و با او این پایان، نیازی به «دزدان دریایی کارائیب ۶» ندارد.

از سال ۲۰۰۳، «دزدان دریایی کارائیب» بخش عمده‌ای از فرهنگ سینما بوده و جک اسپاروی عجیب و غریب و حواس‌پرت جانی دپ دلیل اصلی موفقیت این مجموعه فیلم است. با گذشت زمان، کیفیت فیلم‌های دزدان دریایی کاهش یافت و فیلم «مردگان حکایت نمی‌کنند» که در سال ۲۰۱۷ نامزدی جایزه تمشک طلایی را برای جانی دپ به ارمغان آورد، نتوانست موفقیت‌هایی را که فیلم‌های قبلی در باکس آفیس به دست آوردند تکرار کند و به پایین‌ترین رده‌ی خود رسید: «دزدان دریایی کارائیب: سوار بر امواج ناشناخته».

با این حال علی‌رغم شکست ظاهری، «مردگان حکایت نمی‌کنند» در واقع موفقیت ایده‌آلی برای یک از مشهورترین شخصیت‌های هالیوود فراهم کرد. در این فیلم کاپیتان جک اسپارو مقابل کاپیتان سالازار قرار می‌گیرد که از مثلث شیطان فرار کرده و پس از شکست قبلی‌اش در مقابل جک، برای انتقام بازگشته است. جک اسپارو در این فیلم تا حد زیادی خود را به نفع بازیگران جدید یعنی برنتون توایز و کی اسکودلاریو کنار می‌کشد و در جایگاه دوم قرار می‌گیرد. زیرا آنها سعی می‌کنند سه‌گانه پوزیدون‌، که می‌تواند تمام نفرین‌ها را بشکند بیابند تا نفرینی که ویلیام ترنر را به مرد هلندی سرگردان مرتبط می‌کند از بین ببرند.

جانی دپ

در حالی که اکثر شخصیت‌ها رفتاری کاملا قابل پیش‌بینی داشتند (به همراه محبوبیت زیاد شخصیت باربوسا)، رفتار و پردازش شخصیت جک اسپارو کمی عجیب به نظر می‌رسید. او بیش از حد مست بود، هیچ‌گاه نقشه‌ای نمی‌کشید و بیشتر با شانس پیش می‌رفت و فرار می‌کرد تا عقل. با توجه به این موضوع و علی‌رغم اینکه فیلم برای بقیه در اوج به پایان رسید، سخت است که پایان جک را رضایت‌بخش تلقی کنیم.

از ابتدای این مجموعه، جک اسپارو یک معما بود. خواسته‌ها، نیازها و انگیزه‌هایی او چیزهایی هستند که مخاطب هیچ‌گاه نمی‌تواند در مورد آنها یقین داشته باشد و فقط می‌تواند با حدس و گمان پیش برود. مگر اینکه صحبت از یک چیز باشد: مروارید سیاه. در حالی که داستان و ریشه جک و مروارید سیاه موضوعی پیچیده است، بازگرداندن مروارید هدف اصلی جک در طول این مجموعه فیلم بود.

فیلم اول در مورد یافتن این مروارید و کاپیتان جدید آن، هکتور باربوسا است، در حالی که دو فیلم بعدی در مورد بدهی او به دیوی جونز است که کشتی را پس از نابودی بازگرداند. در فیلم چهارم دیدیم که جک مروارید را از شخصیتی به نام ریش‌سیاه پس می‌گیرد و در نهایت «مردگان حکایت نمی‌کنند» با جک و پیوستن ابدی او به کشتی‌اش به پایان می‌رسد.

جانی دپ

اهمیت مروارید سیاه برای جک در خود کشتی نیست، بلکه در چیزی است که به جک درون دنیایی که سعی به کنترل کردنش دارد آزادی می‌بخشد. جک یک بار دیگر سکان کشتی را به دست می‌گیرد، و این یک پایان عالی برای اوست. این پایان به این معناست که جک از گذشته‌اش رها شده و می‌تواند دوباره رو به جلو حرکت کند. پایان‌بندی فیلم «مردگان حکایت نمی‌کنند»، همانند پایانی است که جک در فیلم «دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه» در سال ۲۰۰۳ می‌توانست داشته باشد.

«مردگان حکایت نمی‌کنند» حتی دیالوگ معروف «افق را برای من بیاور» را بازنویسی می‌کند و فیلم با این دیالوگ از جک اسپارو به پایان می‌رسد: «من قرار ملاقاتی در ورای افق محبوبم دارم» و به جک پایانی می‌دهد که از ابتدا قرار بود داشته باشد. قبل از اکران فیلم، بسیاری انتظار داشتند که این فیلم با ژانر ترکیبی ترسناک‌، ماجراجویانه، عاشقانه و کمدی همانند فیلم «جزیره کاتروت» شکست بخورد. از دزدان دریایی انتظار نمی‌رفت که موفق شود و بتوانند یک مجموعه کامل فیلم را از آن خود کند. که این موضوع دیالوگ نهایی در مورد افق و حس به پایان رسیدن را توضیح می‌دهد.

صحنه پس از تیتراژ پایانی فیلم کنایه از بازگشت دیوی جونز دارد و به این معناست که همیشه امیدی برای بازگشت هست. زمان و نتیجه دادگاه جانی دپ در مقابل همسر سابقش، امبر هرد، می‌تواند او را به «دزدان دریایی کارا‌ئیب ۶» بازگرداند. برخلاف اینکه او اظهار داشته بود حتی ۳۰۰ میلیون دلار هم باعث نمی‌شود که بازگردد. در حالی که یک فیلم دیگر می‌تواند همه چیز را به خوبی برای جک به پایان برساند اما واقعا نیازی به آن نیست. زیرا جک بالاخره مروارید سیاه را پیدا کرد و به داستان خود پایان داد. اولین فیلم «دزدان دریایی کارائیب» و فیلم «مردگان سخن نمی‌گویند» هردو با نگاه جک به افق بر روی کشتی‌ای که عاشقش است با خدمه مروارید سیاه، به همراه ماجراجویی‌ها، آزادی و فرصت‌های بی‌شمار او به پایان می‌رسند.

منبع : digikalamag