۷ فیلم هیجان‌انگیز شبیه «اسپایدرهد» که باید ببینید


تاریخی و فرهنگی

شنبه 4 تیر 1401


7-exciting-movies-like-Spiderhead-that-you-should-see

فیلم «اسپایدرهد» که از نتفلیکس منتشر شد یک اثر علمی-تخیلی و هیجان‌انگیز به کارگردانی جوزف کوسینسکی است. این فیلم به همراه «تاپ گان: ماوریک» به موفق‌ترین آثار تابستان امسال تبدیل شده‌اند.

مایلز تلر در این فیلم نقش جف را بازی می‌کند؛ زندانی‌ای که داوطلب می‌شود در آزمایش‌های داروهای تغییردهنده احساسات شرکت کند. این آزمایش‌ها توسط دانشمند بااستعداد و در عین حال بی‌اخلاقی به نام استیو آبنستی با بازی کریس همسورث در یک مرکز مخفی تحقیقاتی به نام اسپایدرهد انجام می‌شود.

«اسپایدرهد» که بر اساس داستان کوتاه «فرار از اسپایدرهد» نوشته جورج ساندرز ساخته شده، آخرین فیلم علمی-تخیلی است که به درون‌مایه‌های اراده‌ی آزاد و دستکاری علم می‌پردازد. در ادامه فیلم‌هایی را معرفی می‌کنیم که طرفداران «اسپایدرهد» قطعا از تماشای آنها لذت خواهند برد.

۱. جزیره (The Island)

اسپایدرهد

 • سال تولید: ۲۰۰۵
 • کارگردان: مایکل بی
 • بازیگران: ایوان مک‌گرگور، مایکل کلارک دانکن، شان بین

در فیلم «جزیره» ایوان مک‌گرگور در نقش لینکلن سیکس اکو بازی می‌کند. او در تلاش است تا در یک مجتمع ایزوله و منزوی زندگی کند که توسط مجموعه‌ای از قوانین سخت‌گیرانه اداره می‌شود. به ساکنان این مجتمع گفته شده دنیای بیرون آن‌قدر آلوده است که نمی‌توانند در آن زندگی کنند. تنها راه بیرون رفتن از آنجا برنده شدن در قرعه‌کشی بوده و جایزه آن یک بلیط یک طرفه به جزیره‌ای عاری از بیماری‌زا است. وقتی لینکلن توطئه‌ای را کشف می‌کند که دنیایش را زیر و رو می‌کند، همراه با برنده‌ی قرعه‌کشی جردن دو دلتا با بازی اسکارلت جوهانسون تلاش می‌کنند تا از آنجا فرار کنند.

«جزیره» به کارگردانی مایکل بی، داستانی علمی-تخیلی و اکشن را در هم می‌آمیزد و به یکی از بهترین فیلم‌های بی تبدیل می‌شود. از دیگر بازیگران این فیلم می‌توان به مایکل کلارک دانکن، شان بین، و استیو بوشمی اشاره کرد که بازی‌های قوی انجام می‌دهند.

۲. آزمایش زندان استنفورد (The Stanford Prison Experiment)

اسپایدرهد

 • سال تولید: ۲۰۱۵
 • کارگردان: کایل پاتریک آلوارز
 • بازیگران: تای شرایدن، ازرا میلر، اولیویا ترلبی

فیلم «آزمایش زندان استنفورد» یک تریلر تاریخی و بر اساس وقایع واقعی است و داستان یک آزمایش روان‌شناختی در سال ۱۹۷۱ در دانشگاه استنفورد را روایت می‌کند که در آن ۱۸ دانشجوی پسر در یک شبیه‌سازی شرکت می‌کنند و در این شبیه‌سازی نقش‌هایی را به عنوان زندانی و نگهبان به عهده می‌گیرند. آزمایش پس از شش روز متوقف می‌شود، چرا که دانش‌آموزانی که نقش نگهبان‌ها را بازی می‌کنند شروع به فحاشی کرده و الفاظ زشتی را به کار می‌برند.

«آزمایش زندان استنفورد» به کارگردانی کایل پاتریک آلوارز، دارای بازیگران خوبی از جمله تای شرایدن، ازرا میلر و اولیویا ترلبی است و در زمان اکران به عنوان یک تریلر تفکربرانگیز که الهام‌بخش واکنش‌ها و بحث‌های قوی خواهد بود، نقدهای مثبتی دریافت کرد.

۳. حیات والا (High Life)

اسپایدرهد

 • سال تولید: ۲۰۱۸
 • کارگردان: کلر دنی
 • بازیگران: رابرت پتینسون، میا گاث، ژولیت بینوش

تریلر علمی-تخیلی «زندگی برتر» داستان گروهی از جنایتکاران را روایت می‌کند که در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند، از جمله رابرت پتینسون و میا گوث که به یک ماموریت فضایی برای استخراج انرژی جایگزین از یک سیاه‌چاله فرستاده می‌شوند. در طول این سفر بین کهکشانی، زندانیان در آزمایشی که توسط دانشمندی پریشان‌حال اجرا می‌شود، شرکت می‌کنند.

فیلم «زندگی برتر» که به کارگردانی کلر دنیس کارگردان فرانسوی است، به عنوان یک فیلم علمی-تخیلی هنری، از لحاظ بصری هیپنوتیزم کننده و چالش برانگیز بوده و مطمئنا موفق می‌شود که عده‌ای را گیج کند و برخی دیگر را مجذوب خود نماید.

۴. اکس‌ ماکینا (Ex Machina)

اسپایدرهد

 • سال تولید: ۲۰۱۴
 • کارگردان: الکس گارلند
 • بازیگران: آلیسیا ویکاندر، اسکار آیزاک، دامنال گلیسون

«اکس‌ ماکینا» داستان کالب اسمیت، برنامه نویس کامپیوتر شرکت موتور جستجوی Blue Book را روایت می‌کند که از او دعوت شده تا با مدیر عامل شرکت، ناتان بیتمن با بازی اسکار آیزاک در کوهستان محل سکونت او دیدار کند. وقتی کالب به محل اقامت مدیرعامل می‌رسد، ناتان از او می‌خواهد که ویژگی‌های انسانی یک ربات انسان‌نمای پیشرفته را که او به نام اوا خلق کرده، ارزیابی کند.

«اکس‌ ماکینا» با موفقیت ایده‌های متراکم خود را در یک تریلر علمی-تخیلی جذاب ارائه می‌دهد که در بازی بازیگران خیره کننده است. به خصوص ویکاندر که در نقش ماشینی است که توسط بشر ساخته شده و از کنترل شدن توسط آنها خودداری می‌کند.

۵. پلتفرم (The Platform)

اسپایدرهد

 • سال تولید: ۲۰۱۹
 • کارگردان: گالدر گازتلو-یوروتیا
 • بازیگران: ایوان ماساگو، الکساندرا ماسانکی

فیلم ترسناک علمی-تخیلی «پلت فرم» محصول اسپانیا است و یک سناریوی کابوس‌وار از یک زندان بزرگ عمودی را روایت می‌کند که در هر طبقه‌ی آن دو زندانی در هر سلول وجود دارد. هر ۳۰ روز زندانیان به طور تصادفی انتخاب و بین طبقات جابه‌جا می‌شوند و از طریق یک سکوی پر از غذا که از طبقه‌ی بالا به سمت طبقات پایین حرکت می‌کند، به زندانیان غذا می‌رسد. نکته اینجاست که هرچه طبقه پایین‌تر باشد، احتماال اینکه غذا به زندانی برسد کمتر می‌شود.

«پلت فرم» به کارگردانی گالدر گازتلو-یوروتیا، یک تریلر هیجان‌انگیز و مبتکرانه است که به مسائل طبقاتی و سیاسی می‌پردازد، اما این کار را بدون قربانی کردن زیبایی‌شناسی غم‌انگیز خود انجام می‌دهد. «پلت فرم» که در سال ۲۰۱۹ و بحبوحه‌ی همه‌گیری کرونا عرضه شد، بدون شک بسیاری از مخاطبان را تحت تاثیر قرار داد.

۶. قلعه (Fortress)

اسپایدرهد

 • سال تولید: ۱۹۹۲
 • کارگردان: استوارت گوردون
 • بازیگران: کریستوفر لمبرت، کورتوود اسمیت

فیلم «قلعه» در آینده‌ای که در آن سیاست تک فرزندی به شدت کنترل می‌شود، داستان قهرمان سابق جنگ جان برنیک را روایت می‌کند که وقتی همسرش دومین فرزندشان را باردار است، دستگیر می‌شود. برنیک که یک زندانی مخصوص با حداکثر امنیت است، باید دوران محکومیت خود را در قلعه سپری کند و راهی برای فرار بیابد.

«قلعه» به کارگردانی استوارت گوردون فقید، به عنوان یک اکشن علمی-تخیلی سرگرم کننده و ترسناک درجه دو شناخته می‌شود که از فضای زندان خود به خوبی استفاده می‌کند و دارای بازی‌های خوب از بازیگران محبوبی چون لامبرت، اسمیت و ورنون ولز است.

۷. برف‌شکن (Snowpiercer)

اسپایدرهد

 • سال تولید: ۲۰۱۳
 • کارگردان: بونگ جون هو
 • بازیگران: کریس ایوانز، سونگ کانگ هو، تیلدا سوئینتن، جیمی بل، اکتاویا اسپنسر

داستان فیلم «برف‌شکن» در آینده‌ای پسا آخرالزمانی روایت می‌گردد که بازماندگان آخرین عصر یخ‌بندان با یک قطار برف‌شکن به صورت پیوسته در حال حرکت بر روی کره‌ی زمین هستند. این فیلم اولین اثر انگلیسی زبان کارگردان کره‌ای بونگ جون هو است.

این قطار عجیب قوانین ویژه‌ی خود را داد که بر اساس آن ثروتمندان در واگن‌های ابتدایی زندگی می‌کنند که از نظر امکانات رفاهی در حد و اندازه‌ی بهشت است و طبقات ضعیف‌تر و فقرا هم در واگن‌های انتهایی ساکن هستند که از حداقلی‌ترین حقوق‌های انسانی‌شان هم محروم هستند و مشخص نیست که آیا صبح روز بعد را می‌بینند یا خیر. جوان جسوری به نام کورتیس با بازی کریس ایوانز تصمیم می‌گیرد به این تقسیم ناعادلانه‌ی منابع ثروت و تبعیض طبقاتی واکنش نشان دهد و دست به شورش بزند.

تصور بونگ از دنیایی شبیه به جهنم، از نظر تصویرسازی و فلسفه ترسناک است. بازی‌های فوق‌العاده کریس ایوانز، جان هرت و به‌ ویژه تیلدا سوئینتن منجر به خلق یک فیلم هیجان‌انگیز علمی-تخیلی می‌شود.

منبع : digikalamag