الکترونیک آرتز به دنبال فروش شرکت است؛ مذاکرات صورت گرفته‌اند


بازی های رایانه ای

یکشنبه 1 خرداد 1401


Electronic-Arts-is-looking-to-sell-the-company-Negotiations-have-taken-place

این روزها تصاحب یا ادغام شرکت‌ها و بلعیدن استودیوها و شرکت‌های کوچک‌تر توسط شرکت‌های بسیار بزرگ به یک اتفاق رایج در این صنعت و دیگر صنعت‌ها تبدیل شده است. مایکروسافت با یک قرارداد نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار شرکت اکتیویژن بلیزارد را خریداری کرد، دیسکاوری و تایم وارنر با هم ادغام و به یک شرکت رسانه‌ای عظیم تبدیل شدند و سونی هم استودیو خالق بازی دستینی یعنی استودیو بانجی را به جمع خانواده‌ی پلی‌استیشن اضافه کرده است.

در کنار همه‌ی این‌ها یوبی‌سافت چندی پیش بیان کرده بود که پیشنهاد برای تصاحب را در نظر خواهد گرفت و شایعه‌هایی هم از تمایل وارنر به فروش استودیوهای بخش بازی‌های خود است. اسکوئر انیکس هم استودیوهای  غربی خود را فروخته و شایعه‌هایی درباره‌ی تمایل سونی برای خرید اسکوئر انیکس به گوش می‌خورد. اکنون، شرکت الکترونیک آرتز را هم باید به همه‌ی این‌ها اضافه کنیم. اتفاقی که البته پس از تصاحب اکتیویژن توسط مایکروسافت دور از ذهن نبود. چیزی که ما درباره‌ی آن نمی‌دانستیم یک پیشنهاد شکست‌خورده برای ان‌بی‌سی یونیورسال (NBC Universal) برای تقویت قدرت خود از طریق قراردادن شرکت الکترونیک آرتز زیر پرچم شرکت خود بود.

طبق گزارشی از دیلن بایرز در Puck News، ادغام دو شرکت الکترونیک آرتز و ان‌بی‌سی یونیورسال به‌خوبی در حال حرکت بود تا اینکه این معامله در ماه آوریل متوقف شد. گفته می‌شود که برایان رابرتز، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت کامکست (Comcast Corporation)، مدتی است که قصد داشته عناوین‌ و برندهای جدیدی را به کسب‌وکار این شرکت تزریق کند و از طرف دیگر EA هم اخیراً در معرض خطر بوده است.

ea

بایرز در گزارش خود نوشته است: «چهار منبع آگاه از این پیشنهاد به من گفتند که در پی معامله‌ی مایکروسافت و اکتیویژن، رابرتز با اندرو ویلسون، مدیر اجرایی الکترونیک آرتز، در رابطه با پیشنهادی مبنی بر ادغام این غول‌های رسانه و بازی (ان‌بی‌سی یونیورسال و الکترونیک آرتز) تماس گرفته است.» او می‌گوید که این معامله هفته‌ها مورد مذاکره قرار گرفته و رایج‌ترین نتیجه، در صورت تحقق این معامله، این بود که اندرو ویلسون به همراه جف شل، رئیس ان‌بی‌سی یونیورسال، این شرکت حاصل از ادغام انجام‌شده را در کامکست هدایت می‌کردند.

طبق داستان بایرز، این معامله در انتها به سرانجامی نرسیده زیرا دو طرف نتوانستند بر سر ارقام مالی و ساختار شرکت به توافق برسند. علی‌رغم شکست در این ادغام، بایرز همچنین بیان می‌کند که الکترونیک آرتز به دنبال یک معامله تجاری مشابه با دیزنی بوده است. منابع او رابطه‌ای را که الکترونیک آرتز با دیزنی می‌خواهد به آن برسد، به‌عنوان «رابطه‌ی معنادارتری» نسبت به قراردادهای مربوط به حق امتیاز خطاب کرده‌اند. بایرز اشاره می‌کند که آمیختن ESPN و EA Sports می‌تواند یک اتحاد سودآور برای هر دو طرف باشد.

در حالی که هیچ یک از این‌ها به طور عمومی توسط هیچ‌ یک از شرکت‌های بالا گفته نشده است، ما در آینده به دنبال اخبار بیشتری از آن خواهیم بود. در حال حاضر، الکترونیک آرتز به‌صورت مستقل باقی خواهد ماند و به کار خود ادامه می‌دهد اما به نظر می‌رسد در صورت ارائه‌ی پیشنهاد مناسب، آماده ادغام و ترکیب نیروهای خود با شرکت دیگری است.

منبع : digikalamag