اپلیکیشن‌های اندروید در ویندوز ۱۱ به‌زودی در دسترس عموم قرار می‌گیرند


دانش و فناوری

پنجشنبه 7 بهمن 1400


Android-apps-in-Windows-11-will-be-available-to-the-public-soon

شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۲۱ جهان را با یک قابلیت بسیار جالب ویندوز ۱۱ شگفت زده کرد. این شرکت اعلام کرد که کاربران ویندوز ۱۱ می‌توانند از طریق نسخه‌ی کامپیوتری اپ‌استور آمازون به اپ‌های اندرویدی در سیستم خود دسترسی داشته باشند. در این نسخه از سیستم عامل ویندوز که ماه اکتبر (آبان ماه) سال گذشته منتشر شد، ابتدا اثری از این قابلیت نبود. کمی بعد تنها کاربران نسخه‌ی بتای ویندوز ۱۱ می‌توانستند به مجموعه کوچکی از حدود ۵۰ برنامه اندرویدی دسترسی داشته باشند. اما شواهد حاکی از آن است که این روند از ماه فوریه تغییر خواهد کرد، زیرا مایکروسافت امروز از انتشار پیش‌نمایش عمومی این ویژگی خبر داد.

این بدان معناست که در ماه آینده هر کسی که ویندوز ۱۱ داشته باشد، می‌تواند به اپ‌استور آمازون در رایانه شخصی دسترسی داشته باشد و دیگر نیازی نیست که کاربر نسخه‌ی بتا یا ویندوز اینسایدر باشید. پیش از این کاربران نسخه‌ی بتا می‌توانستند اپلیکیشن‌هایی مانند Kindle ،Washington Post ،Clash of Kings ،Coin Master و Lego Duplo World را اجرا کنند. با این حال، توصیف مایکروسافت از این قابلیت به عنوان یک پیش‌نمایش عمومی بدون شک به این معنی است که این ویژگی هنوز یک محصول بتا است و بنابراین افراد قطعا برای استفاده از این قابلیت با باگ‌هایی روبه‌رو خواهند شد.

باید خاطر نشان کنیم کاربرانی که پردازنده‌ی سیستم آن‌ها اینتل، AMD و یا کوالکام است، می‌توانند با استفاده از اپ استور آمازون به اپلیکیشن‌های اندرویدی دسترسی داشته باشند و آن‌ها را اجرا کنند. شایان ذکر است که مایکروسافت از هسته‌ی لینوکس سیستم‌عامل اندروید ۱۱ استفاده می‌کند، بنابراین تقریبا تمام قابلیت‌های اندروید در ویندوز ۱۱ قابل اجرا هستند، اما این شامل برخی از اپلیکیشن‌ها و قابلیت‌های اضافی که گوگل به اندروید اضافه کرده نمی‌شود.

هنگامی که مایکروسافت از ویندوز ۱۱ رونمایی کرد، نشان داد که قصد دارد قابلیت‌های جدید و منتوعی را به آن اضافه کند. اگرچه شما در ویندوز ۱۰ هم می‌توانید پنجره‌های باز شده را به کناره یا گوشه‌ی صفحه بکشید تا در جای خود قرار بگیرند و برنامه‌های باز شده مرتب شوند، اما ویندوز ۱۱ با معرفی Snap Layout تماما بر پایه‌ی این چیدمان هوشمند ساخته شده است. نشانگر را بر روی دکمه‌ی کوچک و بزرگ کردن پنجره نگه دارید یا از صفحه کلید Win+Z را فشار دهید تا گزینه‌هایی از طرح‌های چیدمان از پیش تعیین‌شده را ببینید.

به طور کلی می‌توان گفت ویندوز ۱۱ با بهره‌گیری از تجربه‌های کاربران برای تقویت و الهام بخشیدن به خلاقیت منتشر و سعی شده که در طراحی این ویندوز همه چیز ساده باشند. از گزینه‌ی start در نوار منو و نوار وظیفه تا هر فونت و نماد دیگر، همه چیز عمدا برای کنترل بیشتر افراد و ایجاد آرامش و راحتی طراحی شده است. در ویندوز ۱۱ گزینه‌ی start در وسط قرار داده شد تا جست‌وجوی هر آنچه نیاز دارید تبدیل به امری لذت‌بخش شود. برخی از تغییرات ویندوز ۱۱ نسبت به نسخه‌ی ۱۰ آن خیلی محسوس نیستند و ممکن است همه‌ی کاربران متوجه‌ی آن نشوند.

برای مثال تعداد زیادی از کاربران بعد از نصب ویندوز ۱۱ متوجه شدند که در منوی استارت دیگر نمی‌توانند پوشه‌های دلخواه خود را پین کنند. در این ویندوز گزینه‌ای وجود دارد که با فعال‌سازی آن، تعدادی از پوشه‌های سیستمی در کنار دکمه‌ی پاور نمایش داده می‌شوند. برای این کار شما لازم است تا به بخش Personalization مراجعه کرده تا گزینه‌های مربوط به پوشه‌های سیستمی را که قادر به فعال یا غیرفعال کردن آن‌ها هستید را مشاهده کنید.

پیش‌تر هم سخنگوی گوگل خبر غافلگیرکننده‌ای را در در جریان مراسم ۲۰۲۱ The Game Awards اعلام کرد. او گفت که بازی‌های گوگل که در گوگل پلی یافت می‌شوند از سال آینده در ویندوز ۱۰ و ۱۱ در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. به نظر می‌رسد که گوگل برای تحقق این امر با هیچ شرکتی همکاری نکرده است. به عنوان مثال، می‌توانید یک بازی را در گوشی اندرویدی خود شروع کنید و از جایی که در لپ‌تاپ یا رایانه رومیزی خود را متوقف کردید ادامه دهید، بدون اینکه از امتیاز یا پیشرفت شما در آن بازی کم شود.

منبع : digikalamag