قیمت بازار گرافیک‌های AMD و انویدیا بالاخره در حال کاهش است


دانش و فناوری

پنجشنبه 7 بهمن 1400


The-market-price-of-AMD-and-Nvidia-graphics-is-finally-falling

اینطور که به نظر می‌رسد، ظاهرا قیمت گرافیک‌های AMD و انویدیا در حال کاهش است. آن هم نه قیمتی که شرکت سازنده تعیین می‌کند، بلکه قیمت این محصولات در بازار آزاد.

هنوز بحران جهانی تراشه به پایان خود نزدیک نشده است، ویروس کرونا هم همچنان در بین مردم وجود دارد و خطر آن حس می‌شود. اما ظاهرا قیمت گرافیک‌های AMD و انویدیا در عین حال رو به کاهش است. دو وب‌سایت معتبر Tome’s Hardware در آمریکا و ۳DCenter.org در آلمان طی اطلاعاتی که از فروشگاه eBay و خرده فروشی‌های محلی دریافت کردند متوجه شدند که تمام آن‌ها در حال کاهش قیمت گرافیک‌های جدیدی هستند که از سوی AMD و انویدیا راهی بازار شده است.

برای مثال RTX 3080 یکی از گرافیک‌هایی است که این روزها یافتن آن با قیمت اصلی تقریبا غیر ممکن است. این گرافیک پیش‌تر با قیمت ۱۷۷۳ دلار در بازار آزار به فروش می‌رسید. یعنی چیزی حدود ۲ الی ۳ برابر قیمت واقعی که شرکت سازنده برای آن تعیین کرده بود. در ماه نوامبر و دسامبر مثلا اوضاع بدتر از این هم شده بود اما اینطور که به نظر می‌رسد، اکنون که در ماه ژانویه هستیم، افتی ۱۱ درصدی را در قیمت این کارت محبوب شاهد بودیم. اکنون RTX 3080 در بازار آزاد با قیمت ۱۶۰۰ دلار در دسترس قرار دارد.

RTX 3080 اما تنها گرافیکی نیست که با کاهش قیمت همراه بوده است. به صورت کلی گرافیک‌های سری RTX 3000 شرکت انویدیا و رادئون RX 6000 شرکت AMD با کاهش قیمت ۵ الی ۱۰ درصدی در یک ماه اخیر مواجه شدند. در این بین فقط RX 6900 XT بود که قیمت آن اندکی افزایش پیدا کرد و در واقع باید آن را تنها استثنا این شرایط بدانیم.

طبق گزارش دریافتی از وب‌سایت Tome’s Hardware، ظاهرا طی چند وقت اخیر آمار خرید و فروش گرافیک‌ها هم اصلا جالب نبوده است. طبیعتا انتظار چنین شرایطی را هم داشتیم. وقتی شرکت‌های سازنده اقدامی برای جلوگیری از ماینرها نمی‌کنند و از طرفی دلالان هم از فروش این محصولات با قیمت‌های نجومی در حال سود بردن هستند، نباید هم خرید و فروش این قطعه رواج داشته باشد.

حداقل در وب‌سایت eBay که اینطور بوده است. برخی از گرافیک‌های این فروشگاه نظیر RX 6800 فقط ۸ بار بین مشتری‌ها دست به دست شده است. به نظر می‌رسد دلیل اصلی کاهش قیمت، همین عدم تمایل مردم به خرید کارت‌های جدید است که به نظر می‌رسد شیوه‌ی خوبی است. بدیهی است اگر کسی با این قیمت‌های فضایی اقدامی برای خرید انجام ندهد، قیمت‌ها شکسته می‌شود اما متاسفانه شرایط اینطور رقم نمی‌خورد.

شاید هم کاهش قیمت گرافیک‌های AMD و انویدیا ربطی به کاهش ماینینگ هم داشته باشد. رکود اخیر در زمینه‌ی ارز دیجیتال باعث شده ماینرها اندکی کم‌کار شوند. از طرفی این افراد گرافیک‌های زیادی را به صورت یک‌جا خریداری می‌کنند و به همین خاطر باعث کاهش تعداد و افزایش قیمت می‌شوند. زمانی هم که آن‌ها نتوانند دیگر از گرافیک‌ها برای ماینینگ استفاده کنند، تعداد زیادی از آن‌ها را به فروش می‌رسانند و به همین خاطر به یکباره بازار پر می‌شود از گرافیک و طبیعتا چنین چیزی افت قیمت را هم به همراه خواهد داشت. البته اطلاعات منتشر شده از سوی فروشگاه eBay برای هفته‌ی قبل است و به نظر می‌رسد اطلاعات کاملی از تاثیر ارزهای دیجیتال را شامل نمی‌شود. یعنی برای مشاهده‌ی تاثیر ارز دیجیتال روی کاهش قیمت گرافیک‌ها باید منتظر بمانیم.

قیمت گرافیک‌های AMD و انویدیا

البته وب‌سایت آلمانی ۳DCenter.org در چارت خود نشان داده که قیمت گرافیک‌ها فقط مربوط به بازار دست دوم نیست و در خرده‌فروشی‌های این کشور هم چنین چیزی را شاهد هستیم. نقطه‌ی مشترک دو گزارش اما این است که ظاهرا اتفاقات خوبی قرار است رخ دهد. حتی اگر الان مجبور باشیم برای RTX 3060 Ti حدودا دو برابر قیمت واقعی آن هزینه کنیم.

همچنین قیمت پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس هم در حال کاهش است. البته منظورمان قیمت مدل‌های دست دوم است. به گزارش وب‌سایت The Verge، طی سه ماه بررسی مداوم قیمت‌ها در فروشگاه eBay، هم نماینده‌ی سونی و هم مایکروسافت با افت قیمت ۱۰۰ دلاری مواجه بوده‌اند. یعنی از ۸۰۰ دلار به چیزی حدود ۷۰۰ دلار رسیده‌اند.

اینطور که به نظر می‌رسد، به تدریج بازار گرافیک و به طور کلی قطعات کامپیوتر در حال بازگشت به شرایط خوب گذشته است و این می‌تواند بهترین خبر برای گیمرها باشد که طی چند سال اخیر به خاطر ارز دیجیتال و بلایی که ماینرها سر کاربران آوردند، از لذت انجام بازی‌ها محروم شدند چرا که قیمت گرافیک‌ها سر به فلک کشید و حتی گارانتی آن‌ها هم کاهش پیدا کرد. حال امیدواریم این روند ادامه‌دار باشد.

منبع : digikalamag