آیا مدیران صدا و سیما گربه‌ها را دوست ندارند؟


تاریخی و فرهنگی

چهارشنبه 29 دی 1400


Dont-broadcasters-like-cats

کیانوش عیاری کارگردان باسابقه و محبوب سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با مجله‌ی «فیلم امروز» از سانسور عجیب برخی از بخش‌های سریال «۸۷ متر» گفته است.

تقریباً سه ماه قبل کیانوش عیاری در مصاحبه‌ای با ماهنامه‌ی فیلم امروز درباره‌ی موضوعات مختلفی صحبت کرده بود و در بخشی از صحبت‌هایش خاطراتی از ممیزی‌ها و سانسورهای سریال ۸۷ متر را بازگو می‌کند که طی روزهای اخیر این بخش از گفت‌وگوی آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود و حتی واکنش مسئولان صدا و سیما را هم در پی داشته است.

کیانوش عیاری گفت: «ما در محله‌ای ضبط داشتیم که پر از گربه بود. من این حماقت را نکردم که گربه‌ها را به خانه‌ای که لوکیشن فیلم‌برداری بود، بیاورم اما آشپزخانه پنجره‌ای داشت که گربه‌ها همیشه پشت آن بودند. عجیب این‌جا بود که ممیزهای محترم از ما خواستند صحنه‌های تمام گربه‌ها را حذف کنیم؛ چه در حیاط، خیابان و هرجای دیگر باشند.» او در تکمیل صحبت‌هایش بیان می‌کند قصد دارد برای پیگیری این سانسورها پیش رییس صداوسیما برود تا از او درباره‌ی چنین ممیزی‌های سخت‌گیرانه‌ای بپرسد. عیاری ادامه می‌دهد: «من می‌خواهم پیش آقای جبلی بروم و این را بگویم که گربه مثل سگ نیست تا مثلا بگویید از نظر شریعت مشکلی برای تلویزیون ایجاد می‌کند. همه جای ایران پر از گربه است در یک روستا یک پیرزن غذا می‌خورد و یک گربه کنارش نشسته و غذا می‌خورد. اصولاً هم ثابت شده بچه‌هایی که با حیوانات بزرگ می‌شوند، بچه‌های بهتری هستند.»

روابط عمومی شبکه یک سیما در این ارتباط پاسخ داده و اعلام کرده است: «برخلاف ادعای آقای عیاری سابقه‌ی پخش سریال‌های مختلف از تلویزیون حاکی از آن است که نشان دادن عادی برخی حیوانات مانند گربه و پرندگان در آثار نمایشی محل اشکال و حذف نیست، بلکه نمایش تصاویر مکرر، غیرضروری و نابجا در صحنه‌هایی از سریال برای نشان دادن رفت و آمد حیوانات در محیط خانه از سوی بازبین تذکر داده شده است. برخی تصاویر مانند غذا دادن به گربه در سریال از سوی بازبین ایراد گرفته نشده و صرفا تصاویر مکرر محل اشکال بوده است.»

سریال 87 متر

چندی پیش نیز در یکی از برنامه‌های شبکه دوم سیما، کارشناس برنامه از فواید نگه‌داری حیوانات خانگی گفته بود که این اظهارات تا روزها باعث بحث و گفت‌وگو میان افراد و گروه‌های مختلف شد. تا به امروز بارها شاهد نمایش حیواناتی مانند گربه و برخی پرندگان در سریال‌های تلویزیونی بوده‌ایم، اما به نظر و با توجه به بیانیه‌ی روابط عمومی شبکه یک، مسئولان صدا و سینما با نمایش گربه به‌عنوان حیوان خانگی یا دست‌آموز مشکل دارند.

داستان سریال ۸۷ متر درباره‌ی دو خانواده به نام‌های پوردورانی و خلیلی است. علیرضا پوردورانی به همراه همسر، دو دختر و پسرش خانه‌ای را از یک فروشنده به نام فرج ناصری خریداری می‌کنند، اما روز اسباب‌کشی متوجه می‌شوند که خانه به فرد دیگری به نام رجب خلیلی نیز فروخته شده است! رجب به همراه پسر، همسر و دو دخترش، صبح زودتر از پوردورانی‌ها به خانه رسیده‌ و وسایل‌شان را چیده‌اند، اما با رسیدن خانواده‌ی دوم ماجرای کلاهبرداری عیان می‌شود و این سرآغاز اتفاقات سریال است.

مجموعه تلویزیونی ۸۷ متر به سفارش تلویزیون در ۴۰ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای تولید شده است و قرار بود در پاییز امسال روی آنتن برود، اما چنین نشد و فعلاً خبری از زمان دقیق پخش آن در دسترس نیست.

منبع : digikalamag