مدیرعامل بیون‌تک: بازطراحی واکسن برای کرونا امیکرون در دستور کار قرار گرفته است


پزشکی و سلامت

شنبه 13 آذر 1400


CEO-of-Biontech--Reducing-the-vaccine-for-Corona-Amicron-is-on-the-agenda

بیون‌تک می‌گوید واکسن کرونا در صورت نیاز می‌تواند به‌سرعت بازطراحی شود. به عقیده مدیرعامل این کمپانی، «اوگور شاهین» جهان در نهایت به واکسن جدید نیاز خواهد داشت و آن‌ها آماده استفاده از پلتفرم‌های ایجاد شده برای ساخت واکسن‌های جدید از جمله واکسن کرونا امیکرون هستند.

مدیرعامل شرکت داروسازی بیون‌تک در گفتگو با رویترز اعلام کرد که این شرکت می‌تواند با سرعت نسبتا بالایی واکسن ویروس کرونای خود را نسبت به واریانت امیکرون تغییر دهد. قرار است ظرف چند هفته آینده مشخص شود که نیاز به تغییر و به‌روزرسانی واکسن چقدر ضروری است.

آقای شاهین با تاکید بر اهمیت استفاده از واکسن کرونا تولید این شرکت و فایزر در جلوگیری احتمالی از نمونه‌های وخیم کووید-۱۹ گفت: «معتقدم در یک مقطع زمانی بالاخره به یک واکسن جدید در برابر سویه امیکرون نیاز خواهیم داشت.»

همان‌طور که قبلا گفته شده بود، مدیرعامل بیون‌تک دوباره اظهار داشت که عرضه واکسن جدید کرونا ظرف حدود ۱۰۰ روز امکان‌پذیر است و بازطراحی واکسن فعلی در دستور کار قرار گرفته. ولی اگر تحقیقات ثابت کنند که واکسن فعلی می‌تواند در برابر نمونه‌های وخیم کووید-۱۹ ایمنی ایجاد کند، داروسازان می‌توانند با صرف زمان بیشتر محصول مناسب‌تری تولید کنند.

واکسن ویروس کرونا فایزر / بیون‌تک

امکان اثربخشی واکسن کنونی روی کرونا امیکرون

شاهین گفت اگر دوز تقویتی واکسن کرونا همچنان ۸۵ تا ۹۰ درصد در جلوگیری از بیماری موثر باشد، زمان بیشتری در اختیار خواهیم داشت تا واکسن را برای گونه امیکرون تغییر دهیم. او تاکید کرد که واریانت جدید کرونا می‌تواند موجب ابتلای افرادی واکسینه شود، اما احتمالا کار آن‌ها را به بیمارستان نمی‌کشاند.

مدیرعامل بیون‌تک گفت: «انتظار داریم سویه جدید یک سویه پادتن گریز باشد. یعنی بتواند افراد واکسینه را مبتلا کند. [ولی] پیش‌بینی می‌کنیم افرادی که واکسن زده‌اند همچنان از نمونه‌های وخیم بیماری در امان بمانند.»

شاهین در بخش دیگری از مصاحبه گفت پیش‌بینی کرده بود که یک گونه جهش‌یافته دوباره جهان را درگیر کند، اما این اتفاق زودتر از انتظارش رخ داد. او انتظار داشت گونه‌ای شبیه کرونا امیکرون سال آینده ظاهر شود. وی همچنین متذکر شد که پیدایش واریانت امیکرون احتمال نیاز به واکسیناسیون سالانه را افزایش می‌دهد.

مدیرعامل بیون‌تک در پاسخ به انتقادات مبنی بر سرعت پایین تولید و توزیع واکسن در کشورهای کم‌درآمد گفت مشکل اصلی حفظ کیفیت خطوط تولید است که نمی‌توان با چشم‌پوشی آن را به هر تولیدکننده‌ای واگذار کرد. شاهین افزود حتی باتجربه‌ترین داروسازها هم به نظارت متخصصان بیون‌تک نیاز خواهند داشت تا کیفیت واکسن‌ها حفظ شود.

منبع : digiato