رقابت سریال‌های دوستان و ساینفلد؛ کدام یک واقعا برنده است؟


تاریخی و فرهنگی

پنجشنبه 29 مهر 1400


Friends-and-Seinfeld-series-competition-Which-one-really-wins

رقابت بین دوستان و ساینفلد با تغییرات اخیر در وضعیت پخش هر دو سریال دوباره جان گرفته است. پس بیایید ببینیم چرا این دو مجموعه اغلب با هم مقایسه می‌شوند و کدام یک از آن‌ها برنده واقعی است.

بیش از سه دهه از پخش اولین قسمت ساینفلد می‌گذرد و این سریال‌ که به معنای واقعی کلمه درباره هیچ چیز خاصی نبود، هم‌چنان مجموعه محبوب منتقدان است. در همین حال، دوستان در سال ۲۰۱۹ بیست و پنجمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت و این سریال هنوز به عنوان یک اثر تاثیر‌گذار در فرهنگ امروزی شناخته می‌شود.

دوستان علاوه بر اینکه یکی از بالاترین امتیازها را در بین سریال‌های تلویزیونی دهه ۹۰ میلادی و پس از آن دارد، یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های دوران سرویس‌های پخش است. هنگامی که این سریال در نتفلیکس بود، به طور مداوم در صدر لیست پربیننده‌ترین سریال‌ها قرار داشت و این نشان از جذابیت همیشگی این مجموعه دارد. وقتی اچ‌بی‌او مکس راه‌اندازی شد، به این امید که قسمت های مختلف و هم‌چنین قسمت ویژه دیدار مجدد دوستان، یک سرآمد بزرگ برای این سرویس پخش نوپا باشد، بیش از ۴۲۵ میلیون دلار برای دریافت حق پخش دوستان هزینه کرد. در عوض، نتفلیکس مجوز پخش کامل ساینفلد را تهیه کرد تا یک کمدی دوست‌داشتنی دیگر متعلق به دهه ۹۰ میلادی، جای خالی سریال‌ نوستالژیک این سرویس را پر کند. این حرکت بار دیگر بحث مقایسه بین دو سریال را راه‌اندازی کرد و باعث شد تا گفتگوهایی در این مورد صورت بگیرد که آیا ساینفلد جایگزین مناسبی برای دوستان است و این که کدام سریال بهتر است.

این اتفاقات بحث‌های دهه ۹۰ میلادی را وارد دنیای مدرن می‌کند و نشان‌دهنده کیفیت و محبوبیت ماندگار این دو مجموعه تلویزیونی است. چند دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد چرا دوستان و ساینفلد رقیب یکدیگر هستند و در نهایت، با در نظر گرفتن فاکتورهای خاصی، یک برنده مشخص وجود دارد.

چرا دوستان و ساینفلد رقیب هستند

دوستان

ساینفلد و دوستان اغلب با یکدیگر مقایسه می‌شوند اما چرا این‌گونه است؟ این دو سریال‌ در واقع از نظر احساسی بسیار متفاوت هستند. به نظر می‌رسد که ساینفلد سریالی است که هیچ موضوع مشخصی ندارد و در آن شخصیت‌ها چیزی یاد نمی‌گیرند و رشد نمی‌کنند. از طرف دیگر، دوستان حال و هوای پاتوق‌گونه و گرم‌تر و در طول فصل‌ها و کل سریال، خطوط داستانی واضح‌تری دارد. با این وجود، شباهت‌هایی کافی (هرچند نسبتا سطحی) بین آن‌ها وجود دارد که آن‌ها را به رقبای یکدیگر تبدیل کرده است.

هر دو سریال دوستان و ساینفلد، داستان گروهی از دوستان را که در شهر نیویورک زندگی می‌کنند دنبال می‌کنند و روابط، شغل و زندگی عمومی آن‌ها را به تفصیل شرح می‌دهند و یک آپارتمان، صحنه و فضای اصلی هر دو مجموعه است. آن‌ها حتی از نظر ظاهری دارای یک جهان مشترک هستند و با سریال قدیمی دیوانه تو، پیوندهایی آشکار دارند (هر دو به نوعی کراس‌اوور این مجموعه هستند). در کنار تمام این موارد، باید یادآور شویم که آن‌ها هم‌زمان پخش می‌شدند و پنجشنبه شب به عنوان بخشی از یک برنامه تلویزیونی در شبکه ان‌بی‌سی روی آنتن می‌رفتند و دو مورد از محبوب‌ترین سیتکام‌های دهه ۹۰ میلادی (و بزرگ‌ترین سیتکام‌های تاریخ) هستند.

رویکردهای متفاوت دوستان و ساینفلد درباره موضوعات مشابه، به مقایسه بهتر این دو مجموعه کمک می‌کند. ساینفلد در مقایسه با جذابیت‌های احساسی دوستان، سبک طنزی متفاوت و یک جهان‌بینی ساردونیک و بدبینانه‌تر دارد و بیشتر ترجیح می‌دهد به شخصیت‌های خود متکی باشد. هر دو سریال‌ در طول سال‌های گذشته و پس از پایان پخش در تلویزیون، طرفداران زیادی به دست آورده‌اند و بخش بزرگی از تاریخ و فرهنگ جامعه هستند. بنابراین بحث و گفتگو درباره کیفیت و خصوصیات آن‌ها هرگز متوقف نشده است. حتی جری ساینفلد هم قبلا دوستان را متهم به تقلید از ساینفلد کرده بود (البته به صورت نیمه‌شوخی) و هم‌چنان این بحث یک نقطه اختلاف بین طرفداران است اما چه کسی واقعا برنده است؟

ساینفلد در دهه ۹۰ میلادی دوستان را شکست داد

دوستان

ساینفلد و دوستان بزرگ‌ترین سیتکام‌های دهه ۹۰ میلادی بودند و در حالی که هر کدام طرفداران زیادی داشتند که سریال مورد علاقه خود را در شبکه ان‌بی‌سی تماشا می‌کردند، این ساینفلد بود که در آن نبرد پیروز شد. ساینفلد در سال ۱۹۸۹ شروع به کار کرد اما در اوایل  دهه ۹۰ میلادی بود که به طور جدی مخاطبان خود را به سطحی باورنکردنی رساند و نه تنها به محبوب‌ترین سیتکام آن زمان، بلکه به طور کلی به یکی از بزرگ‌ترین سریال‌های تلویزیونی تبدیل شد. در فصل ۴ و هنگامی که سریال به طور کامل پیشرفت کرد، به طور متوسط بیش از ۲۰ میلیون بیننده آن را تماشا می‌کردند اما در چند سال پس از آن بود که به یک غول بزرگ تبدیل شد.

فصل ۵ ساینفلد که در سال تلویزیونی ۹۳-۹۴ میلادی پخش شد، به طور متوسط نزدیک به ۳۰ میلیون بیننده داشت و بر اساس رتبه‌بندی نیلسن، سومین سریال پربیننده بود. سال ۹۳ آخرین سال ساینفلد قبل از آغاز پخش دوستان در شبکه ان‌بی‌سی بود اما در ادامه، به جای اینکه چیزهای جدید و نو محبوبیت بیشتری پیدا کند، ساینفلد بود که بزرگ و بزرگ‌تر شد. ساینفلد از ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸ (هنگامی که پخش آن به پایان رسید) همیشه در بین دو سریال تلویزیونی پربیننده از نظر نیلسن و در کنار سریال بخش فوریت‌های پزشکی قرار داشت و در دو مقطع زمانی حتی به رتبه اول هم رسید.

دوستان نیز از محبوبیت زیادی برخوردار بود اما نتوانست با اعداد و ارقام ساینفلد رقابت کند. بهترین رتبه‌ای که این سریال‌ در حضور ساینفلد روی آنتن، توانست دریافت کند، سوم بود و به طور متوسط با ۲۹.۴ میلیون بیننده برای فصل ۳ به این عنوان رسید. دوستان فقط یک‌بار به عنوان پربیننده‌ترین سریال انتخاب شد و آن هم در سال تلویزیونی ۲۰۰۱-۲۰۰۲ برای فصل ۸ خود بود. دوستان در مدت زمان پخش، به طور میانگین ۲۳.۶ میلیون و ساینفلد ۲۶.۶ میلیون بیننده داشت. هیچ کدام از نظر جوایز، برنده بزرگ دهه ۹۰ میلادی نبودند، چرا که سریال فریزر، پنج سال متوالی جایزه امی را به عنوان برترین سریال کمدی دریافت کرد اما در این زمینه نیز، ساینفلد کمی بهتر از دوستان بود. ساینفلد برنده ۱۰ جایزه امی از ۶۸ نامزدی و دوستان برنده ۶ جایزه از ۶۲ نامزدی شد.

به طور کلی سریال دوستان برنده است

دوستان

ساینفلد در آن زمان دوستان را شکست داد و در حال حاضر بیشتر به عنوان یک اثر محبوب از نظر منتقدان شناخته می‌شود و نمره ۸۹ آن در سایت راتن تومیتوز در مقایسه با نمره ۷۸ دوستان، گویای این مورد است. ساینفلد عموما مورد توجه منتقدان قرار می‌گیرد و فیلمنامه آن همیشه تحسین می‌شود اما نمی‌تواند با محبوبیت و تاثیر فرهنگی پایدار دوستان رقابت کند. دوستان پس از بیست و پنج سال، همچنان یکی از بزرگ‌ترین سریال‌های تلویزیونی در جهان است و هیچ نشانه‌ای از کاهش محبوبیت آن دیده نمی‌شود.

هر دو مجموعه موضوع معاملات عظیم سرویس‌های پخش بوده‌اند اما وقتی نتفلیکس ۱۰۰ میلیون دلار برای حفظ دوستان تا سال ۲۰۱۹ پرداخت کرد، این سریال بسیار بیشتر مورد توجه قرار گرفت. بله، ۱۰۰ میلیون دلار فقط برای یک سال. قرارداد ۴۲۵ میلیون دلاری اچ‌بی‌او مکس نشان می‌دهد که دوستان هنوز پول‌ساز است. نتفلیکس حتی هزینه بیشتری (۵۰۰ میلیون دلار برای ۵ سال) برای ساینفلد پرداخت کرد اما گذشت زمان نشان داد که ساینفلد به وضوح جایگزین خوبی برای دوستان نبوده است. ساینفلد نتوانست میزان بازدیدهای مشابه پخش اصلی خود در سرویس هولو را تکرار کند و بعید به نظر می‌رسد که موفقیتی مشابه دوستان را در نتفلیکس داشته باشد.

میراث دوستان همه جا هست. جشنواره‌های بزرگی مختص به آن‌ها وجود دارد که در آن‌ها، افراد گرد هم می‌آیند و محصولات مربوطه را خرید و فروش می‌کنند. در قسمت ویژه اخیر دوستان، افراد مشهور بزرگی که با این سریال به شهرت رسیده بودند، دور هم جمع شدند. دوستان همچنین تاثیر بسیار بیشتری بر افراد خارج از ایالات متحده داشته است که این مسئله تا حد زیادی به دلیل در دسترس بودن سرویس‌های پخش و جذاب‌تر به تصویر کشیدن زندگی نیویورک به واسطه این سریال‌ است. از آنجا که این فیلم در قرن جدید گل کرد، جذابیتی نوستالژیک برای نسل متولد دهه‌های ۸۰ میلادی به بعد دارد که این سریال‌ را به جریان اصلی طنز و گفتگوهای خود در شبکه‌های اجتماعی تبدیل کرده‌اند. این که شما فکر می‌کنید ساینفلد از دوستان بهتر است، نظر شخصی شما و مورد احترام است اما دوستان مطمئنا یک سریال‌ تلویزیونی بزرگ‌تر و با محبوبیتی بیشتر است که ظاهرا هرگز پایان نمی‌یابد و همین موضوع باعث می‌شود که در دراز مدت برنده باشد.

منبع : digikalamag