جمعه نهم مرداد آخرین مهلت رجیستری تبلت‌ها خواهد بود


دانش و فناوری

چهارشنبه 6 مرداد 1400


جمعه-نهم-مرداد-آخرین-مهلت-رجیستری-تبلت‌ها-خواهد-بود

سامانه همتا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که روز جمعه ۹ مرداد ۱۴۰۰، آخرین مهلت برای رجیستری تبلت‌ها خواهد بود و لازم است دارندگان تبلت تا پیش از این زمان سیم‌کارت خود را در دستگاه قرار داده و از سرویس گرفتن دستگاه خود مطمئن شوند.

سامانه همتا در این اطلاعیه اعلام کرده است: «جهت جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، ضروری است تا مردم و اصنافی که تبلت خریداری کرده‌اند یا در سه روز آینده اقدام به خرید خواهند کرد، فارغ از اینکه قبلاً سیم‌کارت فرد دیگری داخل دستگاه قرار داده‌ شده یا نشده «حتماً تا پیش از ساعت ۲۴ روز ۸ مرداد، با سیم‌کارت خود دستگاه را روشن کرده» و نسبت به برقراری تماس و ارسال پیامک اقدام کنند.»

در ادامه اطلاعیه آمده که در صورت انجام ندادن این اقدام، مسئولیت هر گونه مشکل در خصوص عدم ثبت یا سلب مالکیت تبلت، بر عهده فرد خواهد بود. مردم و اصنافی که قبلاً سیم‌کارت خود را داخل دستگاه قرار داده‌اند نیز نیاز نیست مجدداً به رجیستری اقدام کنند.

رجیستری تبلت

در اطلاعیه سامانه همتا همچنین آمده است: «با توجه به توانمندی فنی سامانه هوشمند شناسایی تخلفات، پیش از استقرار طرح رجیستری برای تبلت‌ها، این سامانه موفق به شناسایی تخلفاتی شده که نتایج آن در حال جمع‌بندی جهت ارسال به مراجع امنیتی و قضایی است.»

طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم‌کارت (رجیستری) در سال ۹۶ اجرایی شد و در مرحله اول این طرح، تمامی نشان‌های تجاری تلفن همراه تا اردیبهشت سال ۱۳۹۷ مشمول طرح رجیستری شدند. با اجرای طرح رجیستری، صرفا گوشی‌هایی که به صورت قانونی وارد کشور شده‌اند در شبکه فعال خواهند شد.

با گذشت سه سال از اجرایی شدن این طرح برای گوشی‌های موبایل، بالاخره نوبت به تبلت‌ها رسید و از دوم مرداد ماه انجام این کار با تبلت‌های لنوو آغاز شد. اما همانطور که از قبل اطلاع‌رسانی شده بود، سایر برندها از ۹ مرداد مشمول طرح رجیستری می‌شوند.

منبع : digiato