شارژ ۲۰۰ واتی شیائومی ظرفیت باتری را به سرعت کاهش می‌دهد


دانش و فناوری

شنبه 22 خرداد 1400


!= null? Model.Item1.TitleEn.TitleCorrector():Model.Item1.Title.TitleCorrector()

شیائومی مدتی قبل از تکنولوژی شارژ ۲۰۰ واتی رونمایی کرد که نسبت به شارژ ۱۲۰ واتی موجود در تعدادی از گوشی‌ها سرعت بسیار بیشتری را به ارمغان می‌آورد. این شرکت می‌گوید که با استفاده از این فناوری جدید، باتری ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی گوشی در عرض فقط ۸ دقیقه به طور کامل شارژ می‌شود اما حالا مشخص شده که اثر جانبی این فناوری، کاهش قابل توجه ظرفیت باتری موردنظر خواهد بود.

شیائومی در شبکه‌ی اجتماعی Weibo از کاربران خود خواسته که سوالاتشان را در مورد این فناوری مطرح کنند و یکی از سوالات در مورد تاثیر شارژ ۲۰۰ واتی بر روی سلامت باتری بود. طبق اعلام شیائومی، بعد از ۸۰۰ مرتبه شارژ کردن و خالی شدن انرژی باتری، ظرفیت باتری موردنظر به بالای ۸۰ درصد ظرفیت اولیه می‌رسد.

شارژ 200 واتی

معمولا کمی بیش از دو سال استفاده، ۸۰۰ مرتبه فرایند شارژ و خالی شدن باتری گوشی صورت می‌گیرد و این یعنی طی این مدت ظرفیت باتری ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی به حدود ۳۲۰۰ میلی‌آمپر ساعت می‌رسد. از طرف دیگر، باتری ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی هم بعد از این مدت می‌تواند از حدود ظرفیت ۴۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت استفاده کند.

چنین افت ظرفیتی مشابه فناوری شارژ ۱۲۵ واتی اوپو است. این شرکت سال گذشته اعلام کرد که بعد از ۸۰۰ مرتبه چرخه‌ی شارژ، ظرفیت باتری موردنظر به ۸۰ درصد ظرفیت اولیه می‌رسد. این شرکت پیش از این گفته بود که شارژ ۶۵ واتی بعد از این مدت استفاده ظرفیت باتری را به ۹۱ درصد می‌رساند.

در هر صورت همانطور که می‌بینید، فناوری‌های شارژ ۱۲۰ و ۲۰۰ واتی ظرفیت باتری را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهند و استفاده از آن‌ها چندان منطقی نیست. اما تا زمانی که شدت این اثرات جانبی کاهش پیدا کنند، شرکت‌ها بهتر است از فناوری‌های شارژ ۴۰، ۵۵ و ۶۵ واتی استفاده کنند که در کنار ارائه‌ی سرعت بالا، سلامت باتری را هم به اندازه‌ی فناوری‌های رقیب به خطر نمی‌اندازند.

منبع : digikalamag