مخاطرات اتصال به شبکه‌های وای فای رایگان


دانش و فناوری

چهارشنبه 8 بهمن 1399


!= null? Model.Item1.TitleEn.TitleCorrector():Model.Item1.Title.TitleCorrector()

رئیس پلیس فتای استان قزوین گفت: اتصال به اینترنت وای‌فای رایگان هر چند مورد علاقه کاربران است اما چون بستری عمومی و همگانی است، ناخودآگاه تبدیل به یک فضای ناامن شده و خطرات مختلفی نظیر حملات سایبری، بدافزاری، باج‌افزاری و فیشینگ را برای آن‌ها در پی خواهد داشت.

سرهنگ محمدعلی فرهودی اظهار کرد: ارائه شبکه‌های وای فای رایگان همواره راهی نسبتاً موثر برای جذب و تشویق کاربران برای اتصال به این شبکه‌ها بوده و این موضوع دریچه‌ای را برای مجرمین سایبری باز کرده تا بتوانند از این موقعیت سوءاستفاده کرده و اهداف مجرمانه خود را عملی سازند.

وی ادامه داد: اتصال به اینترنت وای‌فای رایگان هر چند مورد علاقه کاربران است اما چون بستری عمومی و همگانی است و حجم بالایی از کاربران به این شبکه متصل و از آن استفاده می‌کنند، ناخودآگاه تبدیل به یک فضای ناامن شده و خطرات مختلفی نظیر حملات سایبری، بدافزاری، باج‌افزاری و فیشینگ را برای آن‌ها در پی خواهد داشت.

رئیس پلیس فتای استان به کاربران هشدار داد: مراقب باشید رایگان بودن برخی سرویس‌ها در فضای مجازی شما را فریب ندهد چراکه ممکن است دامی از سوی مجرمان سایبری باشد. پس هنگام مواجهه با این سرویس‌ها هوشیار باشید و اطلاعات مهم و حساس را در معرض سرقت قرار ندهید.

وی به کاربران توصیه کرد: قبل از اتصال به وای فای عمومی اطمینان حاصل کنید که تمام گزینه‌های مربوط به «اشتراک‌گذاری (file sharing)» را در تنظیمات تبلت، رایانه و گوشی هوشمند خود انجام داده‌اید و چنانچه با هرگونه پیش‌شرط در استفاده از وای‌فای عمومی مواجه شدید، حتماً با دقت آن را مطالعه و از پذیرش عجولانه آن خودداری کنید. گاهی به محض برقراری اتصال، پیغام نصب یک یا چندین نرم افزار روی گوشی مشاهده می‌شود، تحت هیچ عنوان آن‌ها را نصب نکنید.

بنابر اعلام مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی استان قزوین، فرهودی رمز مصون ماندن از مخاطرات موجود در فضای مجازی را ارتقاء سطح معلومات کاربران دانست و گفت: توجه به این اصل که پیشگیری بهتر از درمان است همواره ساده‌ترین و موثرترین راه برای حفظ امنیت افراد در فضای سایبر بوده و می‌تواند سلامت فضای مجازی را برای ما و فرزندانمان تضمین کند.

رئیس پلیس فتای استان قزوین در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: کاربران در صورت وقوع هرگونه مشکل در فضای مجازی مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir با ما در میان بگذارند.

منبع : asriran