اطلاعات نهایی از رانا پلاس ایران خودرو؛ قیمت، مشخصات فنی و فهرست آپشن‌های رفاهی


خودرو

یکشنبه 30 شهریور 1399


!= null? Model.Item1.TitleEn.TitleCorrector():Model.Item1.Title.TitleCorrector()

رانا دومین محصول ملی ایران خودروست که بر اساس پلتفرم خودروی 206 صندوق دار تولید شده و از موتور معروف TU5 نیز بهره می‌برد. این خودرو از سال 91 وارد بازار کشور شد و ایران خودرو از زمستان سال گذشته، قصد دارد تا نسخه پلاس آن را راهی بازار کشور کند. اتفاقی که تاکنون بارها به تاخیر افتاده است و پس از معرفی مشخصات اولیه در ماه های گذشته، حالا شاهد اعلام برخی از ویژگی های این پروژه در واپسین روزهای تابستان 99 هستیم.

در این نوشتار با ما همراه باشید تا نگاهی داشته باشیم بر اخبار پیرامون رانا پلاس:

رانا پلاس از نظر فنی به پیشرانه تی یو 5 با استاندارد آلایندگی یورو 5 با فرمان برقی مجهز شده و برخلاف رانا معمولی به عایق های صوتی مجهز است تا از نفوذ صدا به کابین خودرو جلوگیری شود، این درحالی است که نمونه اولیه رانا به عنوان یک خودرو ارزان سازی شده براساس پژو 206 فاقد این عایق ها بود.

همچنین کیفیت پلاستیک مورد استفاده برای تولید داشبورد رانا پلاس نیز بهبود یافته و بر روی فرمان امکاناتی نظیر کروز کنترل اضافه شده است.

سیدعلی قاضوی، مدیر پروژه خودروی رانا پلاس، در خصوص مشخصات دنا پلاس میگوید:

«عمده تغییرات صورت گرفته در این خودرو مربوط به تزیینات داخلی است. در این محصول، گرین (دانه بندی یا همان بافت سطح داشبورد) و پنل جلو داشبورد تغییر یافته و کنسول میانی خودرو به صورت یکپارچه با طرح جدید ارایه خواهد شد، کلیدهای شیشه بالابر جلو و عقب جدید، کلید تنظیمات آیینه‌ها و آیینه برقی، مجموعه دسته دنده و دسته راهنما و دسته برف پاک کن نیز با طرح جدید است.»

مدیر پروژه خودروی رانا پلاس افزود: «جلو آمپر این خودرو دیجیتال است که قابلیت افزودن لوگوی سیستم های جدید مانند سیستم پایداری (ESC)، سیستم تنظیم باد تایرها (TPMS) و سیستم فرمان برقی (ESP) و... را دارا است.

قاضوی با بیان اینکه سیستم کروز کنترل بر روی این خودرو نصب شده، تصریح کرد: غربیلک فرمان این خودرو مشابه پژو ۲۰۷ هم دارای کلیدهای کنترل رادیو پخش و هم کروز کنترل است. هم چنین برای جلوگیری از صدای بیشتر، در موتور عایق صداگیر نصب و موکت صندوق عقب و قالپاق دارای طرح جدید است.»

وی با تاکید بر اینکه این پروژه در راستای ارتقای کیفیت محصول و جلب رضایت مشتریان تعریف و اجرا شده، اظهار کرد: «براساس نظر مشتریان، در خودروی رانا پلاس هم سیستم صوتی و هم بلندگوهای داخل خودرو را تقویت و به آن توییتر افزودیم.»

مدیرپروژه خودروی رانا پلاس با اشاره به اینکه آیینه های این خودرو جدید، راهنمادار و هم رنگ بدنه است، اظهار کرد: «قطعات تزییناتی بیرون خودرو، دستگیره‌ها و زه های جانبی هم‌رنگ بدنه (پک لوک) و جلوپنجره طرح جدید است که موجب زیبایی بیشتر در ظاهر خودرو می شود. طرح چراغ ها نیز کاملا به روز بوده و صندلی ها با روکش جدید اسپرت به همراه ایزوفیکس است.
وی با اشاره به مشخصات فنی خودروی رانا پلاس اظهار کرد: موتور این محصول TU۵ و استاندارد آلایندگی آن اروپا پنج است. این خودرو پنج دنده و دارای موتور ۱۶۰۰ با قدرت ۱۰۵ اسب بخاراست.»

همچنین گیربکس شش سرعته MT و AMT، فرمان برقی و نیز برخورداری از موتور EC۵ در برنامه های تولید آینده این خودرو قرار دارد که پایان امسال به عنوان نسخه «سطح بالا» (High Level) عرضه خواهد شد.

با این حال عدم تغییر در ظاهر خودرو  حتی عدم ایجاد تحول در قطعات ساده ای نظیر سپر، نشان از بی سیلقگی ایران خودرو در تولید خودروهای تازه دارد.

قیمت رانا پلاس ایران خودرو  در کارخانه

به تازگی و در حاشیه مراسم قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو، قیمت مصوب و برنامه عرضه رانا پلاس توسط مدیران این خودروساز اعلام شد.

بر اساس جدول افزایش قیمت منتشر شده در مرداد ماه توسط دستگاه‌های نظارتی، این بار شاهد هستیم که قیمت مصوب رانا مشابه به پژو ۲۰۶ صندوقدار شده است و این در حالی است که پیش از این، قیمت رانا LX اختلاف قابل توجهی را با ۲۰۶ صندوقدار V8 داشت. به همین منظور بابک رحمانی، معاونت فروش و بازاریابی ایران خودرو، توضیحی را در این مورد ارائه داد.

او گفت: «قیمت جدید اعلام شده برای رانا در جدول مورد نظر مربوط به نسخه جدید این خودرو است. در واقع رانا پلاس قیمتی شبیه به پژو ۲۰۶ صندوقدار V8 دارد و دستگاه‌های نظارتی، نمونه جدید این خودرو را قیمت‌گذاری کرده اند».

رحمانی در ادامه بیان کرد: «در حال حاضر رانا پلاس به خاطر ارتقای کیفیتی، اضافه شدن امکانات و تغییر استانداردها قیمتی بالاتر نسبت به نسخه قبلی دارد و همچنین این ارتقاها باعث شد تا رانا پلاس مشابه پژو ۲۰۶ صندوقدار قیمت‌گذاری شود.»

در آخرین فهرست افزایش قیمت منتشر شده محصولات ایران خودرو، شاهد بودیم که بهای خالص رانا در کارخانه (بدون محاسبه مالیات، هزینه بیمه، شماره‌گذاری، عوارض و…) ۹۳ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان اعلام شد. این در حالی است که قیمت خالص و جدید پژو ۲۰۶ صندوقدار V8 به ۹۳ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان رسیده است. حال با توجه به توضیحات ارائه شده توسط معاونت فروش و بازاریابی ایران خودرو، مشخص شد که قیمت جدید رانا مربوط به نسخه پلاس است.

https://digiato.com/wp-content/uploads/2018/04/025D16BF-20F4-4E74-A002-A9ED20DAE553.jpeg

با توجه به تعهدات ایجاد شده در چند وقت اخیر، گروه صنعتی ایران خودرو برنامه دارد تا از اواخر شهریور ۹۹ تحویل رانا پلاس را آغاز کند. برای همین در چند وقت اخیر تولید این خودرو افزایش پیدا کرده و عمده تولیدات رانا بر اساس نسخه جدید انجام می‌شود.

چند ماهیست که زمزمه های عرضه مدل دستکاری شده رانا با تجهیزات و قیمت بیشتر با نام رانا پلاس (رانا +) منتشر می شود و در همین راستا ایران خودرو به تازگی

مهمترین تغیرات خودرو رانا+ نسبت به خودرو رانا به شرح زیر است:

 • مجموعه داشبورد (بهبود جنس داشبورد)
 • مجموعه کنسول ميانی بین دو صندلی و مجموعه ‏كلیدهای‏ شیشه ‏بالابر درها و آينه‏ برقی جدید
 • مجموعه رودری ها (طرح پارچه جدید)
 • چراغ‌های جلو و عقب جدید
 • جلو پنجره طرح جدید
 • مجموعه صندلی ها با روکش جدید (مشابه پژو 207)
 • ايزوفيکس
 • دستگیره ها و زه های جانبی همرنگ بدنه (پک لوک)
 • غربيلک فرمان با آرم کرومی به همراه كلیدهای کنترلی (MFC)
 • آینه های جدید برقی راهنما دار
 • دسته راهنما و دسته برف پاک کن طرح 206

مشخصات فنی خودرو رانا پلاس:

رانا پلاس

تجهیزات خودرو رانا پلاس:

رانا در سه تیپ به بازار باز می گردد [به روز رسانی] - اسفند 98

در شرایطی مدت هاست ایران خودرو برنامه فروشی را برای «رانا» اعلام نکرده است، روز گذشته «معاونت تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو» برنامه عرضه این خودرو را در سه تیپ اعلام کرد.

کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو، در جمع خبرنگاران در مورد نسخه جدید رانا گفت: «رانای فیس لیفت با نام رانا پلاس پا به باز می گذارد و تغییرات مختلفی برای آن در نظر گرفته شده است. با توجه به هماهنگی های انجام شده با سازمان فروش ایران خودرو، در بهار ۱۳۹۹ عرضه گسترده رانا پلاس در بازار آغاز می شود».

به گفته معاون تحقیقات و طراحی محصول ایران خودرو، رانا پلاس از نظر فنی تا حدوی نسبت به گذشته تغییر کرده و سیستم خنک کاری آن بهبود پیدا کرده است. همچنین امکاناتی بر مبنای استانداردهای جدید بر روی آن اضافه شده که می توان به چراغ روشنایی روز، صندلی های جدید و… اشاره کرد.

پورمجیب در ادامه افزود: «رانا پلاس در مجموع ۲۶ تغییر مشهود دارد. در بحث متریال کابین شاهد بهبود هستیم و برخی ساز و کارهای الکتریکی خودرو تغییر کرده است. ساختار جدید کیسه هوا، بهبود متریال داشبورد و رودری، جعبه دنده و… از جمله بهبودهای مشهود و تغییرات اصلی در رانا پلاس است. همچنین این امکان وجود دارد تا تیپ جدید رانا، بر مبنای نسخه پلاس و فیس لیفت عرضه شود».

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو اشاره کرد: «رانا پلاس بزودی در نسخه اتوماتیک معرفی می شود. نمونه اتوماتیک این خودرو به جعبه دنده AL4 مجهز است و قابلیت تیپ ترونیک و حالت اسپرت و برفی بر روی آن وجود دارد. امکاناتی نظیر فرمان کمکی برقی (EPS) و کروز کنترل از جمله ویژگی هایی است که برای رانا پلاس اتوماتیک در نظر گرفته شده است. همچنین بحث نصب دوربین عقب، نمایشگر لمسی و رهیاب ماهواره ای بر روی خانواده رانا مطرح شده که بزودی این امکانات بر روی خانواده رانا پلاس عرضه خواهد شد».

در طی مراسم معرفی این خودرو، بسیاری از خبرنگاران تخصصی حوزه خودرو این نقد را به مدیران طراحی محصول ایران خودرو اعلام نمودند که چرا با حضور رانا پلاس، نمونه قبلی این خودرو از خط تولید خارج نمی شود و در اصل نسخه فیس لیفت و غیر فیس لیفت هم زمان تولید می گردند؟!

مدیران بخش تحقیقات، طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در پاسخ به این سوال اعلام کردند که فعلا سیاست این خودرو بر اساس عرضه محصولات در بازه های قیمتی مختلف با ویژگی های متفاوت است. برای همین در کنار معرفی رانا پلاس فعلی، نسخه اتوماتیک پلاس و نسخه معمولی نیز عرضه خواهند شد تا مشتریان بتوانند بر اساس بودجه خود نسبت به خرید گزینه مناسب اقدام نمایند.

به گفته مدیران این بخش ایران خودرو، در سال ۱۳۹۹ خانواده رانا در سه تیپ به بازار خودروی کشور باز خواهد گشت. در گام نخست، سازمان فروش ایران خودرو عرضه رانا پلاس دنده ای را از بهار ۱۳۹۹ به صورت انبوه آغاز می کند.

این خودرو به همراه 3 محصول جدید دیگر با نام‌های دنا پلاس اتوماتیک،  سمند پلاس و سورن سال وارد بازار خواهد شد.

جزئیات بیشتر از مدل جدید رانا [به روز رسانی] - فروردین 98

طبق رویه همیشگی ایران خودرو؛ بهره گیری از چراغ‌های اسپرت، با پس زمینه مشکی و به کارگیری چراغ‌های DayLight و همچنین نئون در دستور کار قرار گرفته ولی سایر تغییرات بدنه با هدف پیشگیری از هزینه های احتمالی فراموش شده و تنها می توان به همرنگ شدن دستگیره درب ها و زه جانبی با رنگ بدنه اشاره کرد.
در داخل کابین، صندلی‌های عقب متفاوت از نسخه های فعلی، بلوتوث، کروز کنترل، آینه‌های جانبی شبیه خودرو پژو 207 آی، گرافیک جدید چراغ‌ها، تریم داخلی جدید با کیفیت بهتر در نظر گرفته است. از حیث فنی نیز تجهیز رانا سال به فرمان کمکی برقی می تواند حائز اهمیت باشد، هرچند که این مسئله هنوز به شکل رسمی اعلام نشده است.

رانا سال

مشخصات فنی رانا سال / رانا پلاس

به غیر از موارد ذكر شده، خودروی رانا با همان طول 4292 میلی متر، عرض 1655 میلی متر، ارتفاع 1456 میلی متر و همچنین فاصله بین دو محور 2441 میلی متر ساخته شده است که برای تامین نيروى مورد نیاز آن برای حرکت، از موتور چهار سیلندر 16 سوپاپ 1.6 لیتری با حداکثر خروجی قدرت 108 اسب بخاری در دور موتور 5600 و همچنین گشتاور 142 نیوتن متری در دور موتور 4000 استفاده شده است که به یک جعبه دنده 5 سرعته دستی متصل شده و می‌تواند حداکثر سرعت 189 کیلومتر بر ساعت به همراه شتاب 12 ثانیه داشته باشد. همچنین این احتمال مطرح است که ترمز دیسکی چرخ های عقب نیز براساس ارزان سازی های اخیر ایران خودرو جای خود را به نمونه کاسه ای داده باشد.

https://digiato.com/wp-content/uploads/2018/04/E213C8DE-313D-4FDE-B192-1A93378B569C.jpeg

همانطور که گفته شد، ظاهرا ایران خودرو در رانا پلاس پمپ هیدرولیک را از این خودرو را با پمپ برقی جایگزین کرده است. از این رو قدرتی معادل 3.5 تا 4 اسب بخار افزون بر قدرت اولیه در اختیار راننده قرار خواهد گرفت. از لحاظ قیمتی نیز باید بگوییم اگر بازار خودرو ایران همچنان ثبات داشته باشد، رانا سال با قیمت حدود 56 تا 60 میلیون تومانی به مشتریان عرضه خواهد شد، این درحالیست که پروژه رانا روزگاری قرار بود به عنوان محصولی ارزان قیمت تر از پژو 206 صندوق دار برای جایگزینی با تندر 90 (به عنوان یک خودرو کاملا اقتصادی) تعریف شود، اما حالا رانا سال با قیمت 60 میلیونی از یک خودرو اقتصادی فاصله گرفته است.

منبع : digiato