چرا بازارهای سنتی وسایل برقی از بین می‌روند


اجتماعی و سیاسی

دوشنبه 16 بهمن 1396


!= null? Model.Item1.TitleEn.TitleCorrector():Model.Item1.Title.TitleCorrector()

بازار خرید و فروش وسایل الکترونیکی در خیابان امین حضور آن قدر شلوغ بود که بعضی از مغازه‌ها جای از راه رسیدن مشتری جدید را نداشت. راسته خیابان تا انتهای آن کیپ تا کیپ مشتری مشغول تماشا و حساب و کتاب بودند. در پیاده‌رو کارگرها دو سر یخچال را می‌گرفتند و داخل پاساژ می‌شدند و صدای چک و چانه زدن صاحب مغازه‌ها از آن قطع نمی‌شد. اما مدتی است که به قول آنها رونق قبلی در این بازار وجود ندارد. آنها دلایل متعددی برای کم‌رونق بودن بازار خرید و فروش وسایل الکترونیکی می‌آورند اما به تنها چیزی که اشاره نمی‌کنند از بین رفتن شیوه خرید سنتی است.

برخلاف نمایندگی‌های معروف وسایل برقی که مغازه‌هایشان گاهی به دو و یا سه طبقه می‌رسد، مغازه‌های امین حضور و بیشتر محله‌های دیگر خرید و فروش وسایل الکترونیکی در شهرها بسیار کوچک هستند. طوری که همه وسایل آنها در مغازه جا نمی‌شود و مشتری مجبور است به جای مشاهده کالا اسم و مدل آن را بدهد. با این حال هنگام خرید از این بازارها چیزی که دستتان را باز می‌کند دریافت پیشنهادهای مختلف تخفیف است. اگر در پاساژ احسان مشغول خرید یک گاز فر دار باشید به خاطر رقابت هم که شده فروشنده‌ها چاره‌ای ندارند که بهترین قیمت را پیشنهاد بدهند. از سوی دیگر به خاطر وجود برندهای مختلف به صورت متمرکز در کنار هم، امکان مقایسه کیفیت و قیمت اجناس مختلف را فراهم می‌کند. با این حال این دو دلیل برای جذب کردن مشتری‌ها برای خرید و فروش وسایل الکترونیکی خانه‌شان در خیابان امین حضور کافی نبوده‌است.

از یک سو به واسطه گسترش بازار اینترنتی در همه حوزه‌ها کار و بار امین حضوری ها هم کم‌رونق‌تر شده‌است. از سوی دیگر نرخ کالای قاچاق و ارزان بودن نسبی آن باعث شده که بسیاری از افراد به خرید واسطه‌گران از بانه و یا عسلویه و یا مبادی دیگر رو بیاورند. ارزش مالی وسایل قاچاق کشف شده در برخی از خبرها نشان می‌دهد که بسیاری از کالاهای کشف شده نه برای فروش انبوه بلکه برای یک خانوار خریداری شده است. برای مثال اسفند سال گذشته نیروی انتظامی کرمانشاه از کشف 45 میلیون تومان کالای قاچاق در این شهر خبر داده‌بود. در این شهرستان عمده اخبار قاچاق وسایل الکترونیکی بین 20 تا 40 میلیون تومان است که اگرچه به تنهایی سهم بزرگی از ارزش قاچاق در کشور نیست اما نشان‌دهنده مراجعه بسیاری از خانواده‌ها برای خرید مصرف شخصی است.

از آمار کل سالانه 15 میلیارد دلار کالای قاچاق (به نقل از محمدنعیم امینی‌فرد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس) درصد بزرگی صرف واردات وسایل الکترونیکی می‌شود. پلیس‌ها نیز از این میزان تنها 270 میلیارد تومان کالای قاچاق را در بخش عرضه کشف کرده‌اند و بیشترین اکتشافات کالای قاچاق هنگام بارگیری در مبادی اصلی ورودی به کشور بوده‌است.

منبع : ZoomIt