درگیری با یهودیان افراطی اسرائیل بر سر مقررات کرونا (+عکس)


اجتماعی و سیاسی

چهارشنبه 13 فروردین 1399


!= null? Model.Item1.TitleEn.TitleCorrector():Model.Item1.Title.TitleCorrector()

یهودیان افراطی در اسرائیل به یکی از موانع در برابر کنترل شیوع کرونا تبدیل شده‌اند.

به گزارش عصرایران، براساس آمارهای رسمی، تعداد مبتلایان به کرونا در اسرائیل به 5591 نفر و شمار مرگ به این دلیل به 18 نفر رسیده است.

وزارت بهداشت اسرائیل برای مقابله با کرونا، ضمن تعطیلی مدارس و مساجد، کلیساها و کنیسه‌ها، خواستار عدم تجمع افراد شده اما بسیاری از یهودیان متدین یا یهودیان افراطی این مقررات را نادیده می‌گیرند.

درگیری پلیس اسرائیل با یهودیان افراطی بر سر مقررات کرونا

به نوشته سایت اسکای نیوز عربی، وزیر بهداشت در اسرائیل نیز یک خاخام (حاخام) یا روحانی یهودی و غیرمتخصص در امور پزشکی است. همچنین مدیرکل این وزارتخانه یعنی "موشه طوف" هم یک روحانی محسوب می‌شود.

وزیر بهداشت اسرائیل با موضع گیری‌های خود بارها جنجال به پا کرده است. او در ابتدا خواستار کنار گذاشتن کنیسه‌ها (عبادتگاه‌های یهودیان) از مقررات قرنطیه و عدم تجمع شده بود اما کمی بعد از این مواضع خود عقب‌نشینی کرد.

وی همچنین گفته بود "باید به دعاکردن ادامه داد به این امید که مسیح بیاید و اسرائیلی‌ها را از کرونا نجات دهد". این سخنان باعث موجی از واکنش های تمسخرآمیز در اسرائیل شد.

به نوشته نیویورک تایمز، یهودیان تندرو که به "حریدیم" معروف هستند 12 درصد از ساکنان اسرائیل را تشکیل می‌دهند  و حدود 40 تا 60 درصد از کل مبتلایان به کرونا را در جمعیت خود جای داده‌اند.

درگیری پلیس اسرائیل با یهودیان افراطی بر سر مقررات کرونا

فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد برخی از یهودیان افراطی همچنان تجمعات خود را برای برگزاری مراسم‌های مذهبی یهودی، عروسی‌ها و تشییع جنازه‌ها ادامه می‌دهند که این موارد با دستورات فاصله‌گذاری اجتماعی در تعارض است.

مرکز اصلی گسترش ویروس کرونا نیز شهر "بنی براک" در شمال تل آویو است. اکثر ساکنان آن پیرو گرایش های افراطی یهودی هستند.

روزنامه اسرائیلی "ژورزالم پست" نوشت که بسیاری از مدارس دینی در این شهر هنوز باز هستند. همچنین عبادتگاه‌ها و مراسم‌های عمومی همچنان برگزار می‌شوند.

این روزنامه اضافه کرد: افراد افراطی مذهبی در اسرائیل، خاخام‌ها را رهبران واقعی جامعه می‌دانند، نه دستگاه‌های سکولار دولتی یا سیاستمداران .

درگیری پلیس اسرائیل با یهودیان افراطی بر سر مقررات کرونا

در شهر "بنی براک" صدها نفر در تشییع جنازه خاخام "تسی شینکر" شرکت و به توصیه‌های در خانه ماندن پشت کردند. این رفتار باعث انتقادات زیادی حتی در میان چهره‌های یهودیان متدین شد.

هم اکنون شهر بنی براک بعد از قدس بیشترین تعداد مبتلایان را دارد.

نتانیاهو نیز با بسته شدن و قرنطینه مناطق محل زندگی یهودیان افراطی مخالفت کرد زیرا او از واکنش خشونت بار آنها نگران است. این واکنش می‌تواند ائتلاف با احزاب مذهبی افراطی و تشکیل کابینه جدید وی را با خطر جدی مواجه کند.

برای مقابله با شیوع کرونا، کنیسه‌ها هم مثل مساجد و کلیساها تعطیل شده‌اند اما بعضی از یهودیان افراطی در فضای باز مراسم‌ دینی خود را به صورت گروهی برگزار می‌کنند که معمولا با حمله و ممانعت پلیس اسرائیل روبه رو می‌شود.

اکثر روحانیون یهودی در اسرائیل کلاس‌های درس و عبادت‌های گروهی را تعطیل کرده و خواستار احترام به دستورات منع تجمع و مقررات صادرشده از سوی وزارت بهداشت شده‌اند.

"پرفسور موتی رافید" مدیر بیمارستان "مایانی یوشعاه" پیش‌بینی می‌کند ابتلا به کرونا در میان یهودیان افراطی بیشتر باشد.

درگیری پلیس اسرائیل با یهودیان افراطی بر سر مقررات کرونا

وی گفت که پایبندی یهودیان افراطی به ارزش‌های دینی که تماشای تلویزیون و استفاده از تکنولوژی را برای آنها منع می‌کند، انتقال دستورات و آموزش ها درباره کرونا را به تاخیر انداخت.

یهودیان افراطی که از گوشی موبایل استفاده می‌کنند معمولا از اینترنت استفاده نمی‌کنند اما اینترنت خود یکی از راه‌های انتقال مقررات و آموزش‌های کروناست.

هفته آینده مصادف با عید دینی "پِسَح" یهودیان است که معمولا آن را جشن می‌گیرند. این عید نیز می‌تواند چالش بزرگی برای مقابله با کرونا در اسرائیل باشد.

وزیر بهداشت اسرائیل درباره نقض مقررات منع تجمع در این عید هشدار داده است.

خبرگزاری فرانسه هم نوشت: پلیس اسرائیل با استفاده از بالگرد و باتوم توانست تعدادی از یهودیان افراطی را کنترل کند و تجمع آنها را به هم بزند. در حالی که وزارت بهداشت اسرائیل بر عدم تجمع برای مقابله با شیوع کرونا تاکید دارد همچنان بخش‌هایی از یهودیان افراطی در اسرائیل این مقررات را نقض می‌کنند.

خاخام ارشد در اسرائیل برای طوایف مذهبی شرقی (اسحاق یوسف) نیز فتوا داده است برای تسهیل دسترسی به افراد مبتلا به کرونا، یهودیان متدین می‌توانند روزهای شنبه نیز از گوشی موبایل استفاده کنند و به تماس‌ها پاسخ دهند. همچنین براساس فتواهای او، کنیسه‌ها در بیمارستان‌ها هم بسته می شوند زیرا امکان حفظ فاصه 2 متری میان افراد به هنگام عبادت نیست.

درگیری پلیس اسرائیل با یهودیان افراطی بر سر مقررات کرونا

خاخام ارشد در منطقه قدیمی شهر قدس هم گفت که یهودیان متدین باید از بوسیدن دیوار غربی (دیوار ندبه) خودداری کنند. این یکی از اقدامات مقامات مذهبی برای جلوگیری از شیوع ویروس کروناست.

دیوار ندبه، مقدس‌ترین مکان برای یهودیان جهان در شهر قدس (اورشلیم/ بیت المقدس) است.

یهودیان معمولا در گروه های بزرگ در کنار دیوار می‌ایستند، دعای نوشته شده خود را لای سنگ‌های دیوار می‌گذارند. بوسیدن دیوار معمولا از رفتارهای دینی یهودیان نیست اما برخی از یهودیان متدین دست به این اقدام می زنند.

 

 
منبع : asriran