قبل از ورزش چه خوراکی‌هایی بخوریم تا بهترین عملکرد را داشته باشیم؟


پزشکی و سلامت

شنبه 28 دی 1398


!= null? Model.Item1.TitleEn.TitleCorrector():Model.Item1.Title.TitleCorrector()

فواید غذا خوردن قبل از ورزشی سخت، اثبات شده است. دریافت کالری مناسب در زمان مناسب، انرژی مورد نیاز بدن شما را برای رسیدن به فرم بهتر در طی هر فعالیتی فراهم می‌آورد.

در این مطلب ما به شما خواهیم گفت که قبل از ورزش چه نوع مواد غذایی را باید بخورید.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند قبل از ورزش نباید غذایی بخورند. اگرچه این یک ذهنیت و تصور اشتباه است. بدن شما برای انجام هر گونه فعالیت بدنی به انرژی نیاز دارد.

اگر هر روز فعالیت صبحگاهی دارید، غذا خوردن قبل از ورزش بسیار مهم است. زمانی که قبل از شروع به دویدن یا تمرین در ورزشگاه، غذا می‌خورید مطمئنا نتیجه بهتری در نهایت می‌گیرید. با این حال، این بدان معنی نیست که می‌توانید پیتزا بخورید. قبل از ورزش باید غذا‌هایی را که می‌خواهید بخورید با دقت انتخاب کنید.

در این مقاله، ما چند نکته را برای انتخاب بهتر غذا‌هایی که قبل از تمرین باید بخورید، بیان خواهیم کرد.


مواد غذایی که می‌توانید قبل از ورزش بخورید

نوع ورزش و تمرینی که می‌خواهید انجام دهید اولین کاری است که باید هنگام انتخاب مواد غذایی که می‌خواهید قبل از انجام آن‌ها انتخاب کنید، در نظر بگیرید. همچنین مهم است که اهداف شخصی خود را در نظر داشته باشید.

به عنوان مثال، اگر با تمرین کردن سعی در کاهش وزن و سوزاندن چربی دارید، از غذا‌های کم کالری باید بهره ببرید. به این ترتیب، دیگر گلوکزی را به ماهیچه‌ها و کبد خود تغذیه نخواهید کرد.

درعوض، اگر هدف شما انجام تمرینات شدید یا افزایش حجم عضلات است، باید قبل از شروع، میزان ذخایر انرژی خود را تکمیل کنید. این امر به این دلیل است که بدن شما به انرژی بیشتری نیاز دارد و برای دریافت آن، بهترین گزینه پیش رو غذا‌های سرشار از پروتئین، چربی و کربوهیدرات است.
 
خوراکی‌هایی که باید قبل از ورزش بخورید


چه زمانی و چقدر قبل از ورزش غذا بخورید

همچنین مهم است که حداقل چهل و پنج دقیقه قبل از شروع به فعالیت خود، غذا بخورید. حتی ممکن است بسته به غذا‌هایی که می‌خورید، در صورت امکان به زمان بیشتری نیاز داشته باشید. در غیر این صورت، بدن به جای استفاده از آن به عنوان سوخت، بیش از حد بر روی فرآیند هضم آنچه خورده اید متمرکز می‌شود. (این سناریو ممکن است همان چیزی باشد که تصور می‌کردید قبل از شروع به ورزش نباید غذا بخورید.)

علاوه بر این، قبل از ورزش کردن به میزان مصرف مواد غذایی توجه بیشتری داشته باشید. در غیر این صورت، ممکن است در طول فعالیت فیزیکی احساس سیری کامل داشته باشید. به عنوان مثال، معده شما ممکن است دچار اختلال شود و احساس سنگینی و حتی تهوع کنید.

در حالت ایده آل، یک مقدار متوسط از مواد غذایی با کیفیت را میل کنید. در این صورت، همیشه قبل از تمرین حتما آن را به خوبی بخورید تا بدن در طول تمرین از آن به عنوان انرژی استفاده کند.


پروتئین‌ها، مایعات و کربوهیدرات‌ها

به طور کلی، باید سعی کنید قبل از تمرین کربوهیدرات‌هایی را که به راحتی هضم می‌شوند، بخورید.

بسیاری از انرژی مورد نیاز بدن را تأمین می‌کنند. به عنوان مثال، نان سبوس دار، غلات غیر فرآوری شده، ماکارونی، برنج و همچنین میوه و سبزیجات خاصی گزینه‌های عالی هستند. البته بهترین عمل مصرف مخلوطی از کربوهیدرات‌های ساده و مرکب است.

اگر می‌خواهید روی عضلات خود کار کنید، همچنین مهم است که غذا‌هایی با پروتئین بالا مصرف کنید. می‌توانید مصرف مواد غذایی مانند ژامبون، تخم مرغ، لبنیات و ... را در برنامه غذایی خود قرار دهید. نکته اساسی در اینجا این است که حداقل ۲-۳ ساعت قبل از تمرین خود آن‌ها را میل کنید تا وقت کافی برای هضم شان داشته باشید.

البته، شما باید قبل، حین و بعد از هر نوع تمرین، آبرسانی کافی به بدن خود داشته باشید. قبل از ورزش حداقل نیم لیتر آب بنوشید. از طرف دیگر، شما همچنین می‌توانید آب میوه‌ای بدون چربی یا نوشیدنی بدون قند دیگری مانند قهوه یا چای بنوشید. این امر به ویژه در صورت انجام فعالیت بدنی در زمان صبح بسیار مفید است.


غذا‌هایی که باید قبل از ورزش بخورید

موز غذای مناسبی برای قبل و بعد از تمرین روزمره است. در حقیقت، این میوه دارای مقدار زیادی پتاسیم است که تمام مواد معدنی را که در طی فعالیت بدنی از دست می‌دهید، دوباره پر می‌کند. به علاوه موز‌ها حاوی کربوهیدرات هستند و انرژی مورد نیاز برای ورزش را برای بدن تأمین می‌کنند.

شیک سایر میوه‌ها گزینه عالی دیگری است. آن‌ها به سرعت آماده می‌شوند و می‌توانید انواع مواد تشکیل دهنده را به آن‌ها اضافه کنید. در حالت ایده آل، یک شیک باید حاوی میوه، ماست و گرانولا یا برخی دیگر از انواع غلات باشد.

هنگامی که با فکر کردن با انتخاب ترکیبات مناسب آماده ورزش و تمرین شد، یک شیک می‌تواند به یک ماده غذایی کامل و سرشار از پروتئین، ویتامین‌ها و کربوهیدرات باشد. این بهترین راه برای آماده سازی بدن به منظور انجام حرکات ورزشی است.

اگر وقت زیادی برای صرف کردن ندارید، خوردن یک تکه نان با مربا گزینه‌ای آسان و سریع برای دریافت انرژی کافی بدن است. میوه‌ها و غلات تا زمانی که مقدار کمی کالری دارند، دارای صفر مواد مصنوعی بوده و حاوی غلات سبوس دار و همچنین میوه و دانه است که بسیار مفید هستند.
 
خوراکی‌هایی که باید قبل از ورزش بخورید
منبع : fararu