بواسیر یا هموروئید چیست؛ چه علائم و راه‌های درمانی دارد


پزشکی و سلامت

پنجشنبه 20 تیر 1398


What is hemorrhoids? What are the symptoms != null? Model.Item1.TitleEn.TitleCorrector():Model.Item1.Title.TitleCorrector()

هموروئید خارجی هموروئیدی است که بر عروق خارجی مقعد تاثیر می‌گذارد. این هموروئید‌ها ممکن است موجب خونریزی، شکاف و خارش شوند. درمان‌های خانگی می‌توانند در اکثر موارد هموروئید خارجی را درمان کنند. هموروئید اغلب ناشی از زور زدن در حین اجابت مزاج به وجود می‌آید. 

به گزارش فرارو، درصورتی که یک هموروئید خارجی ظرف ۱ تا ۲ هفته بهبود پیدا نکند، پزشک ممکن است نرم کننده مدفوع را برای تسهیل حرکت روده‌ایتجویز کند. با این وجود اگر فردی دچار درد شدید شود ممکن است مجبور به برداشتن هموروئید از طریق جراحی باشد.

هموروئید به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم می‌شود که عبارتند از: همورئید خارجی و داخلی.

• هموروئید داخلی - هموروئید داخلی به شکل عمقی درون رکتوم یا راست روده قرار دارد که از خارج قابل مشاهده نیست. معمولا دردی ندارد. اولین نشانه هموروئید داخلی خونریزی رکتوم است. برخی مواقع فشار و کشش سبب بیرون زدگی هموروئید داخلی از مقعد می‌شود، که در این حالت هموروئید بیرون زده نامیده می‌شود و ممکن است بسیار دردناک باشد.

• هموروئید خارجی - هموروئید خارجی در زیر پوست اطراف مقعد و قابل مشاهده است. به دلیل حساسیت بالای اعصاب در این ناحیه، معمولا این نوع هموروئید بسیار دردناک است و در زمان اجابت مزاج موجب خونریزی می‌شود.


درمان هموروئید شامل درمان‌های خانگی، دارویی و جراحی می‌شود. نمونه‌هایی از درمان‌های خانگی که افراد گوناگون می‌توانند از آن‌ها بهره ببرند عبارتند از:

• حمام گرم
• خشک کردن مقعد بصورت خیلی آرام پس از اجابت مزاج که با استفاده از دستمال مرطوب
• استفاده از کمپرس سرد برای کاهش تورم
• مصرف مسکن‌های بدون نسخه همچون ایبوپروفن یا استامینوفن برای تسکین درد و ناراحتی
• استفاده از پماد‌هایی نظیر کرم‌های حاوی روغن فندق یا هیدروکورتیزون که خارش را تسکین می‌دهند

درمان خانگی بواسیر یا هموروئید
۱. فندق افسونگر (Witch hazel)
این گیاه می‌تواند هم خارش و درد را که هر دو علامت اصلی هموروئید هستند کاهش دهد. این گیاه حاوی یک ماده ضد التهابی طبیعی است، بنابراین می‌تواند تورم را کاهش و تسکین دهد.

فندق افسونگر را می‌توانید به شکل مایع تهیه کنید و به طور مستقیم روی هموروئید اعمال نمایید. این گیاه در محصولاتی مانند صابون‌ها و دستمال‌های مرطوب ضد خارش نیز یافت می‌شود.
 
درمان بواسیر یا هموروئید

۲. آلوئه ورا
ژل آلوئه ورا را می‌توانید به صورت بسته بندی از داروخانه خریداری نمایید یا آن را به طور مستقیم از برگ‌های گیاه آلو‌ئه ورا به دست بیاورید. 

بنا به ادعا کلینیک کلیولند، آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی است که در درمان مشکلات التهابی پوست تاثیر گذار هستند. با این وجود تنها باید از ژل آلوئه ورای خالص روی هموروئید‌ها استفاده کنید.
 
درمان بواسیر یا هموروئید

۳. وان آب گرم با نمک اپسوم
حمام آب گرم می‌تواند به تسکین سوزش و ناراحتی ناشی از هموروئید کمک کند. برای این کار می‌توانید از sitz bath استفاده کنید، این وسیله یک تشت پلاستیکی کوچک است که روی صندلی توالت فرنگی قرار می‌گیرد. یا می‌توانید درون وان آب گرم بروید.

با توجه به نتایج تحقیقات Harvard Health، قرار گرفتن در وان آب گرم به مدت ۲۰ دقیقه پس از هر بار اجابت مزاج، بیشترین تأثیر را در کاهش علائم بواسیر خواهد داشت. اضافه کردن نمک اپسوم به آب وان می‌توانید سبب کاهش درد در آن ناحیه شوید که موجب تسکین بیشتر نشانه‌ها می‌شود.
 
درمان بواسیر یا هموروئید

۴. پماد‌های بدون نیاز به نسخه
کرم‌ها و پماد‌های بدون نیاز به نسخه مانند Preparation H. تقریبا در هر داروخانه‌ای پیدا می‌شوند و می‌توانند سبب تسکین فوری هموروئید شوند. تعدادی از این پماد‌ها حتی می‌توانند از تورم در ان ناحیه بکاهند و به هموروئید شما کمک کنند که زود‌تر بهبود پیدا کند. 

هنچنین، در صورتی که از یک کرم حاوی هیدروکورتیزون استفاده کنید، هر بار بیش از یک هفته از آن استفاده نکنید.

۵. دستمال‌های مرطوب
استفاده از دستمال کاغذی بعد از اجابت مزاج می‌تواند هموروئید‌های موجود را بد‌تر کند. درعوض استفاده از دستمال‌های مرطوب ممکن است بدون تحریک هموروئید‌ها به تمیز نگه داشتن آن ناحیه نیز کمک کند. برای بهره مندی از مزایای اضافه می‌توانید دستمال‌های مرطوبی را پیدا کنید که حاوی مواد تسکین دهنده و ضد هموروئید مانند فندق افسونگر یا آلوئه ورا هستند. 

بهتر است در حیت خریداری دستمال مرطوب در ابتدا اطمینان حاصل کنید که دستمال مرطوب مورد نظر شما فاقد الکل، عطر یا سایر مواد تحریک کننده‌ها است. این مواد می‌توانند به جای تسکین علائم سبب تشدید آن‌ها شوند.

۶. کمپرس سرد
برای کاهش ورم در ناحیه مقعد، هر بار به مدت ۱۵ دقیقه روی آن یک بسته یخ یا کمپرس سرد قرار دهید. این می‌تواند درمانی بسیار مؤثر برای هموروئید‌های بزرگ و دردناک باشد. همیشه یخ را داخل یک پارچه یا حوله بپیچید و هرگز یک بسته منجمد و یخ زده را مستقیما روی پوست تان قرار ندهید.

۷. مُلین‌ها
با توجه به مؤسسه ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیه، ملین‌های مدفوع یا مکمل‌های فیبر ازجمله پسیلیوم می‌توانند به کاهش یبوست، نرم‌تر کردن مدفوع و اجابت مزاج سریع و بدون درد کمک کنند.

بسیاری از این مکمل‌ها مانند پسیلیوم، به شکل پودر، کپسول و مایع وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را ۱ تا ۳ بار در روز به صورت خوراکی مصرف کنید.

۸. لباس نخی و گشاد
به جای لباس‌های تنگ از جنس پلی استر از لباس‌های پنبه‌ای (به‌ویژه لباس زیر پنبه ای) استفاده کنید. این کار می‌تواند به تمیزی و خشک نگه داشتن ناحیه مقعد کمک کند و به طور بالقوه علائم بواسیر را کاهش دهد. برای کاهش تحریک پوست از مصرف شوینده‌های معطر یا نرم کننده‌های پارچه‌ای خود داری کنید.

درمان دارویی بواسیر یا هموروئید
اکثر دارو‌های مصرفی در هموروئید را می‌توان بدون نسخه تهیه کرد و شامل پماد، پد و شیاف می‌شود. مواد فعال مانند هیدروکورتیزون و نارون کوهی جهت از بین بردن خارش و درد بسیار موثر هستند. در صورت بهبود نیافتن پس از یک هفته بعد استفاده متوالی از دارو‌ها به پزشک خود مراجعه نمایید.
 
درمان بواسیر یا هموروئید

درمان هموروئید و یا بواسیر خونی
اقدامات غیر جراحی برای درمان بواسیری که دچار خونریزی شده است، شامل موارد زیر می‌شوند:
• رایج‌ترین اقدام غیر جراحی جهت بر طرف کردن هموروئید استفاده از تکنیک لیگاسیون با بند‌های الاستیک است. یک روش سر پایی برای درمان هموروئید داخلی است که در آن یک بند الاستیکی را در پایه نواحی متورم جهت قطع جریان خون قرار می‌دهند و سبب کوچک شدن و از بین رفتن هموروئید می‌شود.

• اسکلروتراپی (sclerotherapy) یکی دیگر از روش‌ها است که در آن با تزریق یک محلول به درون هموروئید داخلی سبب ایجاد شکاف و قطع جریان خون هموروئید می‌شوند.

• انعقاد درمانی (Infrared photocoagulation) و الکتروکواگولاسیون (electrocoagulation) دو روش دیگر درمانی هستند.

جراحی ممکن است شامل حذف و برداشتن کامل هموروئید کتومی شود. 

در صورت بیرون زدگی هموروئید این عمل شامل برگرداندن هموروئید به مکان اولیه نیز می‌شود. این روش، هنگامی که بیمار تحت بیهوشی عمومی است انجام می‌شود و اکثر افراد می‌توانند در همان روز عمل جراحی مرخص شوند.
منبع : fararu