جذاب‌ترین محصولاتی که با چاپگر سه‌بعدی ساخته شدند


دانش و فناوری

یکشنبه 11 فروردین 1398


attractive products that created with 3d printer != null? Model.Item1.TitleEn.TitleCorrector():Model.Item1.Title.TitleCorrector()

آیا می‌دانید یک چاپگر سه‌بعدی می‌تواند در تولید اشیای قابل استفاده برای زندگی به شما کمک کند؟ یک چاپگر سه‌بعدی ‏می‌تواند به قدری قدرتمند باشد که هر آن‌چه در ذهن شما وجود دارد را برایتان بسازد. چاپ سه‌بعدی در چند‌سال گذشته، نسبتا ‏بین مردم شناخته شده است، بسیاری از موارد تولید شده توسط چاپگر‌های سه‌بعدی چندان هم تعجب‌آور نیستند، اما برخی از ‏همین دستگاه‌های قدرتمند با توجه به توانایی‌هایی که دارند، اشیای عجیب و غیرمعمول می‌سازند. ‏

به گزارش شهروند، یکی از عجیب‌ترین و جدیدترین وسایلی که چاپگر‌های سه‌بعدی آن را ساختند، بزرگترین راکت موشکی سه‌بعدی جهان است. ‎Orbex ‎یک استارت‌آپ انگلیسی است و با اعتماد به نفس کامل ادعا می‌کند، بزرگترین موتور دیزلی سه بعدی جهان را ساخته ‏است. این راکت از پروتیین زیستی یا همان منبع سوختی تجدیدپذیر استفاده می‌کند. این موشک از فیبر کربن و کامپوزیت ‏آلومینیوم ساخته شده است و سازندگان آن می‌گویند ٣٠‌درصد سبک‌تر از هر وسیله نقلیه دیگر در رده خود است. استارت‌آپ ‏اربکس مدعی است که راکت تولید شده‌شان نخستین راکت پرینت شده سه بعدی محسوب می‌شود که موتورش به‌طور کامل در ‏یک قطعه و بدون وجود هیچ پیچ و مهره‌ای برای متصل شدن قطعات مختلف به تولید رسیده است‎.

تولید به صورت یکپارچه و در یک قطعه می‌تواند باعث شود تا این راکت در دما و فشار بسیار بالا عملکرد بهتری داشته باشد. ‏اربکس با مهندسین باتجربه هوافضای ناسا و انجمن فضایی اروپا همکاری کرد تا مرحله دوم راکت خود که بخشی از یک راکت ‏چند مرحله‌ای می‌شود را تولید کند. این راکت قرار است یک فضاپیما را وارد مدار کند‎. ‎البته که این راکت تنها وسیله عجیب و غریبی نیست که توسط چاپگر‌های سه‌بعدی ساخته شده است. اگر کمی اهل وبگردی ‏باشید و در اینترنت چرخ بزنید، کلی وسایل عجیب و غریب می‌بینید که چاپگر‌های سه‌بعدی آن‌ها را ساخته‌اند، از لباس و اسلحه گرفته ‏تا غذا و شکلات‎.

اسلحه
تمام مردمی که جنگ را دیده‌اند، دیگر نمی‌خواهند آن را تجربه کنند و معتقدند دنیا دیگر بیش از این به ‏سلاح‌های جنگی نیاز ندارد، به‌ویژه اسلحه‌هایی که با چاپگر سه‌بعدی ساخته می‌شوند. اما به‌هرحال در دنیای امروز اسلحه‌هایی ‏با چاپگر‌های سه‌بعدی ساخته می‌شوند که توانایی جنگ‌افروزی و شلیک دارند. البته در بسیاری از کشور‌های دنیا ساخت اسلحه ‏با چاپگر‌های سه‌بعدی ممنوع است یا باید برای آن مجوز گرفت‎.

کفش
تا به حال به این فکر کرده‌اید که هیچ کفشی برای پای شما ساخته نشده است؟ کفش‌ها قالب‌های یکسانی دارند و برای همه پا‌ها ‏با سایز‌های مختلفی ساخته می‌شوند. اما شما می‌توانید با چاپگر سه‌بعدی کفش خودتان را برای پای خودتان بسازید. حتی ‏می‌توانید با توجه به هر کدام از پاهایتان کفش را دقیقا اندازه همان پا بسازید. مگگی راجرز، متخصص، طراح و سازنده در‎ ‎OESH، دراین‌باره می‌گوید: «پوشیدنی سفارشی چاپ سه‌بعدی دیگر برای آینده نیست؛ برای حال حاضر است‎.»

لباس‌
می‌توان گفت: آینده مد وابسته به چاپ سه‌بعدی است و طراحان نیز به این موضوع آگاه هستند. لباس‌های چاپ شده با چاپگر ‏سه‌بعدی جدید نیستند و درواقع از‌سال ٢٠١٠ لباس‌های چاپی سه‌بعدی وجود داشتند و این روند همچنان ادامه دارد‎. ‎

گیتار
نوازندگانی که به گیتار علاقه دارند، می‌توانند ساز مورد علاقه خودشان را با یک چاپگر سه‌بعدی شخصی کنند. اسکات سامی به ‏تمام دنیا نشان داد که می‌تواند با یک گیتار آکوستیک ساخته شده با چاپگر سه‌بعدی بنوازد. حتی اگر یک گیتار شخصی دارید ‏که برای شما ساخته شده است می‌توانید با یک چاپگر سه‌بعدی ماکت آن را نیز برای خود بسازید‎.

بافت‌ها
چاپگر‌های سه‌بعدی نه‌تن‌ها در تولید موارد قابل استفاده در زندگی روزانه قابل استفاده هستند، بلکه در تولید عضلات، بافت، ‏استخوان و اندام‌های بیوفیزیکی نیز قادر به تولید هستند. ‏

هواپیما
دانشگاه ساوتهمپتون در انگلستان نخستین هواپیمای بدون سرنشین با چاپگر سه‌بعدی را ساخته است. دانشگاه ساوتهمپتون می‌تواند این هواپیما‌ها را در ١٠دقیقه بدون پیچ و اتصالات سنتی با چاپگر سه‌بعدی بسازد. SULSA می‌تواند به صورت خودکار یا از طریق کنترل از راه دور به مدت ٣٠دقیقه و با سرعت تا ٩٠ مایل در ساعت پرواز کند. همچنین ارتش این هواپیما‌های بدون سرنشین را برای ماموریت‌های مختلف در اختیار دارد.

چهره شما در شکلات
خریدن جعبه شکلات برای ولنتاین یک سنت شده است. شکلات‌هایی شکل قلب در بسته‌بندی‌های شیک و جذاب و قرمز. حالا با ‏تکنولوژی چاپ سه‌بعدی می‌توانید چهره کسی که دوستش دارید را شکلات کنید و به او بدهید. یک شرکت ژاپنی به نام‎ ‎FabCafe ‎یک کلاس دو روزه ارایه می‌دهد که مردم می‌توانند یاد بگیرند که چگونه از تکنولوژی چاپ سه‌بعدی استفاده کنند تا ‏چهره‌های خود را به شکلات تبدیل کنند‎. ‎

خودرو
طراحی یک وسیله نقلیه پیچیده است،، اما شاید بهترین کارایی چاپگر سه‌بعدی می‌تواند ساخت یک خودرو باشد. خودرویی که ‏اینجا از آن صحبت می‌کنیم یک ماشین اسباب‌بازی نیست، شما واقعا می‌توانید از آن سواری بگیرید. البته که آن‌ها خودرو‌های ‏معمولی نیستند که می‌توان با چاپگر سه‌بعدی آن‌ها را ساخت‎ Local Motors Strati ‎یک خودروی الکتریکی سه‌بعدی ساخته ‏است که در آینده احتمال تکثیر آن وجود دارد‎.

غذا
ممکن است فکر کنید یک غذای خوراکی که از یک چاپگر سه‌بعدی بیرون آمده است، قابل خوردن نباشد؛ اما این طور نیست. در ‏واقع یک غذای چاپی سه‌بعدی یکی از غذا‌های سالم و مغذی برای شماست‎.

ساختمان
علاوه بر یک اسلحه، غذای خوراکی، لباس، کفش و وسیله نقلیه چاپ سه‌بعدی می‌تواند ساختمان هم بسازد. البته که درحال ‏حاضر هنوز ساختمان‌های قابل سکونت ساخته نشده و تنها تمثیلی از آن‌ها را توانستند بسازند، اما خیلی دور نیست زمانی که ‏خانه‌هایمان را چاپگر‌های سه‌بعدی بسازند. یک شرکت در چین به نام‎ WinSun ‎ادعا کرده که ماکت ١٠ خانه سه‌بعدی را در ‏عرض ٢٤ ساعت ساخته است. ‏

پروتز
مواردی وجود دارد که پروتز را برای یک انسان ضروری می‌کند. برای کسی که بدون دست یا پا متولد شده است یا کسی که ‏تصادف کرده باشد و .... با یک چاپگر سه‌بعدی می‌توانید مناسب‌ترین و راحت‌ترین پروتز شخصی را برای خودتان بسازید. ‏

ابزار فیلمسازی
در ساخت فیلم‌ها گاهی از ابزار‌های متفاوتی استفاده می‌شود؛ مثلا در فیلم جنگ ستارگان لباس‌ها و ابزار‌های متفاوتی در اختیار بازیگران قرار گرفت.

چاپ سه‌بعدی توانست بسیاری از آن‌ها را تولید کند. در ساخت فیلم‌ها می‌توان برای تهیه لباس‌ها و ابزار‌های ابرقهرمان‌ها از چاپگر‌های سه‌بعدی استفاده کرد.

منبع : fararu