هوش سگ تفاوت خاصی با بقیه حیوانات ندارد


پزشکی و سلامت

سه شنبه 10 مهر 1397


هوش سگ تفاوت خاصی با بقیه حیوانات ندارد

پژوهشگران انگلیسی در بررسی جدیدی ادعا کردند که هوش سگ‌ها استثنایی نیست و تفاوت خاصی با هوش بقیه حیوانات ندارد.

به گزارش ایسنا، پژوهش جدیدی نشان می‌دهد افرادی که فکر می‌کنند سگ‌ها فوق‌العاده باهوش هستند، کاملا در اشتباه هستند.

دانشمندان "دانشگاه اکستر" (University of Exeter) و "دانشگاه کانتربری" (CCCU) انگلستان، شواهدی که از مقایسه هوش سگ‌ها با هوش حیوانات خانگی دیگر، حیوانات شکارچی و حیوانات گوشت‌خوار به دست آمده بود، بررسی کردند. آن‌ها دریافتند که توانایی‌های شناختی سگ‌ها، با چندین گونه از این حیوانات مطابقت دارد.

در این پژوهش، بیش از ۳۰۰ مقاله در مورد هوش سگ‌ها و حیوانات دیگر مورد بررسی قرار گرفتند. پروفسور "استفان لی" (Stephen Lea)، استاد دانشگاه اکستر گفت: ما در طول بررسی متوجه شدیم که بسیاری از پژوهش‌ها، با هدف اثبات باهوش بودن سگ‌ها انجام شده‌اند. این پژوهش‌ها، معمولا سگ‌ها را با شامپانزه‌ها مقایسه کرده و با پیروزی سگ‌ها در این رقابت، آن‌ها را دارای هوش استثنایی دانسته‌اند. ما در بررسی خود دریافتیم عملکرد گونه‌های دیگری از حیوانات نیز، به اندازه سگ‌ها خوب است.

تمرکز این پژوهش، بر شناخت حسی، فیزیکی، اجتماعی و خودآگاهی است. دکتر "بریتا استاس" (Britta Osthaus)، از دانشگاه کانتربری گفت: ما با بررسی هر سه گروه از حیوانات -خانگی، شکارچیان و گوشتخواران- دریافتیم که توانایی شناختی سگ‌ها، استثنایی نیست. سگ‌ها، فقط گونه‌ای حیوان هستند که باید از آن‌ها مراقبت و به نیازهایشان توجه کنیم.

این پژوهش، در مجله "Learning & Behavior" به چاپ رسید.
منبع : fararu